Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Koroszczyn
Zdjęcie jacek jack1234jack
Miniatura KoroszczynMiniatura Koroszczyn

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

jacek jack1234jackZbigniew Kałwa

Koroszczyn

Województwo:lubelskie
Powiat:bialski (podlaski)
Gmina:Terespol (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: A/685 z 30.11.1973 i z 31.12.1983:

Stan obecny

Po likwidacji PGR w 1992 r., dwór stał się obiektem Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, od której w 1997 r. odkupiła go córka ostatniego właściciela Koroszczyna - Teresa Bogna Kuczyńska.

Historia

Dwór z poł. XIX w. wg projektu Henryka Marconiego, przebudowany po 1945 roku.

Wieś we wschodniej części Równiny Łukowskiej. Wieś założona w pierwszej połowie XV wieku jako Koroszczyno. Należała przez długi czas do rodziny Szujskich. W 1836 roku dobra przeszły na własność rodziny Kuczyńskich. Dwór murowany powstał w/g projektu włoskiego architekta Henryka Marconiego dla Franciszka Jerzego Kuczyńskiego - właściciela dóbr w Koroszczynie od
1836 r. W rękach rodziny Kuczyńskich dobra pozostały do 1944 roku, kiedy w wyniku reformy rolnej PKWN majątek rozdzielono pomiędzy miejscowych chłopów, a z pozostałej po parcelacji części utworzono w 1949 roku Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR)..

Park

Park krajobrazowy z XIX w.

Inne

Rządcówka, budynek mieszkalny, cielętnik oraz lodownia z 2. poł. XIX w.

W pobliżu Koroszczyna jest jeden z najlepiej zachowanych fortów twierdzy brzeskiej w rejonie Terespola. Zbudowano go w latach 1911 ? 1914. Widoczne są potężne mury z ziemnymi umocnieniami, szeroka fosa oraz charakterystyczna szyja. We wnętrzach znajdują się korytarze z licznymi wejściami. Przy zwiedzaniu należy zachować ostrożność. Niebezpieczeństwo stanowią zwisające, oberwane sklepienia oraz zalane w wielu miejscach korytarze. Fort został zaadaptowany przez wojsko polskie na magazyn benzyny dla lotniska w Małaszewiczach. We wrześniu 1939 roku miejscowa ludność postanowiła skorzystać z niepilnowanych już zasobów paliwa. Ktoś nieostrożnie zaprószył ogień i doszło do gigantycznej eksplozji, w wyniku której zginęło wielu ludzi. Fortyfikacje zostały mocno uszkodzone.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.