Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Kock
zdjęcie kelsi95 2009
Miniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura KockMiniatura Kock

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.6358, 22.4447

Kock

Województwo:lubelskie
Powiat:lubartowski
Gmina:Kock
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w., nr rej.: A/606 z 5.06.1972

Stan obecny

Pałac jest siedzibą Państwowego Domu Opieki Społecznej i Domu Kultury im.ks.Anny Pauliny z Sapiechów Jabłonowskiej

Historia

Pałac z 2 poł. XVI w.
W latach siedemdziesiątych XIII wieku Szymon Bogumił Zug dokonał przebudowy pałacu w stylu klasycystycznym. Fasada została ozdobiona portykiem jońskim, zaś elewacja ogrodowa parterowym portykiem toskańskim. Boczne ryzality fasady i środkowa część elewacji ogrodowej otrzymały zwieńczenia w postaci attyki. Środkowy szczyt elewacji ogrodowej dekorował owalny medalion z cyfrą i mitrą książęcą. Oficyny połączono z pałacem za pomocą ćwierć kolistych galerii kolumnowych. Dziedziniec od frontu został zamknięty niskim, pełnym murem,z wjazdem ujętym w dwa sfinksy.
W 1832 roku na zlecenie ówczesnej właścicielki Kocka, baronowej Aleksandry z Meissnerów d\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'Austett, Henryk Marconi dokonał przebudowy pałacu. Dach został zamieniony na zwykły czterospadowy. Zniknęły balustradowe attyki wieńczące ryzality pałacu i szczegóły zwieńczenia nad frontem portyku.

Park

Ogród-park urządzono w okresie przebudowy pałacu w stylu wczesnego parku angielskiego na terenie dawnego ogrodu\\\\\\\\\\\\\\\"firlejowskiego\\\\\\\\\\\\\\\". Przy urządzaniu ogrodu zatrudniony był prawdopodobnie Zug, który zajął się terenem poniżej pałacu. O działalności Zuga świadczyła (nie istniejąca obecnie)dekoracja ściany obrzeżającej dziedziniec od strony wąwozu w postaci regularnych bloków kamiennych, na tle których ustawiona była \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"ruina\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" w postaci półokrągło zamkniętych nisz i stojących przed nimi doryckich kolumn. Okrągła kolumna-wieżyczka stojąca w parku (nie istniejąca obecnie)z wyrytym napisem \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"Apollo Bóg Nauk, Bóg światła dary swoje krajowi rozdaj\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\", była zapewne jego dziełem. Poza galerią wschodnią pałacu Zug umieścił klatkę na ptaki. W \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"dzikiej promenadzie\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" znajdowała się owa klatka z sieci moczonych w piasku i smole, obejmująca krzewy naturalnie rosnące, napełnione różnymi gatunkami ptaków.
Od frontów, w fosie u podnóża muru opartego pod klasycznym portykiem,znajdowały się, umieszczone w półkolistych niszach, źródła i miejsca odpoczynku. Małe sklepione pomieszczenia pod mostem zdobione były polichromiami,których nikłe ślady zachowały się do dziś. Do rozplanowania alei całego ogrodu i doboru drzew i krzewów Jabłonowska nie potrzebowała pomocy,znając się na tym doskonale sama. W parku-ogrodzie kockim rosło 590 gatunków krzewów i drzew, w tym północnoamerykańskie z Florydy, Karoliny i Kanady. W ogrodzie istniała też pomarańczarnia i szklarnie z kwiatami.

Inne

Dwie oficyny z galeriami kolumnowymi z 1825 roku, wg projektu Henryka Marconiego. Trzecia oficyna z XVIII w.
Bogumił Zug jest autorem dwóch mostów nad wąwozem, który prowadził na dziedziniec pałacu i drugi od strony zachodniej. Jest on również projektantem budowli gospodarczych: wozowni i stajni.

tekst: kelsi95 2009

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jolanta Kiljańska7 lat i miesiąc temu
Piękne magiczne miejsce,zawsze kiedy przejeżdżam przez Kock z chęcią tam zaglądam.Uwielbiam spacery po parku!:)