Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Krobielowice

Blüchersruh

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Kąty Wrocławskie
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XVII-XIX
Obiekt:zamek, nr rej.: 1794 z 20.08.1966
Park:nr rej.: 364/W z 24.07.1976

Stan obecny

Hotel. Pole golfowe. Budynek bramny.

Historia

Zamek zbudowany w latach 1570-1580 dla zakonu norbertanów. Zakonnicy rozbudowali dwór, by mógł pełnić funkcje administracyjne. Na przełomie XVI i XVII w. opat Jerzy Scultetus postawił budynek, który najprawdopodobniej stanowi północne skrzydło budowli. W latach 1699-1704 z inicjatywy opata Karola Kellera wzniesiono trzy skrzydła o charakterze barokowym zapewne wg projektu klasztornego budowniczego Jana Frölicha, które otoczyły dziedziniec z krużgankami. Koniec XVIII w. przyniósł pałacowi zmianę wystroju elewacji i układu wnętrz. Pod rządami Blüchera rozebrano istniejącą bramę.
W roku 1878 zamek przebudowano w stylu neogotyckim, dostawiając trzy narożne, cylindryczne wieże zwieńczone szpiczastymi hełmami, zachodni taras, loggie przy południowo-zachodnim skrzydle oraz nową wieżę bramną. W latach 1938-1939 przebudowano zamek wg projektu Hogreve, a architekta wrocławskiego, rozbierając północną wieżę i zmieniając układ wnętrz.
W 1417 cała miejscowość została zakupiona przez opata klasztoru norbertanów Andrzeja Rugelera. Wieś należała do zakonu do roku 1810, gdy ich majątek został sekularyzowany. W 1814 król Fryderyk Wilhelm III obdarował wsią feldmarszałka Gebharda Leberechta von Blüchera w nagrodę za zwycięstwa w walce z Napoleonem. Jego potomkowie posiadali zamek do końca II wojny światowej. Po 1945 roku w zamku mieściły się mieszkania pracownicze PGR-u. W 1991 roku nabyła go spółka PHU ANtyki-MSV, własność dalekiego krewnego Blücherów, która wyremontowała budowlę przeznaczając ją na cele hotelowo-rekreacyjne.

Opis

Budynek renesansowo-barokowy, czteroskrzydłowy, z dziedzińcem obwiedzionym krużgankami. Zachowały się renesansowe obramienia okienne i portal. Elewacja frontowa jest asymetryczna o nieregularnym rozkładzie okien. Wnętrza pałacu uległy zniszczeniu po wojnie, zachowały się: herb opacki norbertanów w manierystycznym portalu głównym, kartusz z herbem zakonu w niszy ściany skrzydła południowego, eklektyczny kominek w sieni głównej z herbem von Blüchera, kominek w holu.

Park

Dokoła zamku rozciąga się park z kanałami i stawami, który przechodzi w las.

Inne

Zachowały się zabudowania gospodarcze: oficyna, stajnia, folwark i dom czeladny. Do zamku prowadzi brama z 1878 roku zbudowana częściowo z granitu (parter), częściowo z drewna (piętro), która pierwotnie miała spuszczaną kratę oraz most, do którego budowy użyto jednego z pałacowych portali.
Folwark, nr rej.: 36/A/00/1-3 z 23.10.2000:
Mauzoleum marszałka G.L. Blüchnera, przy drodze z Krobielowic do Kątów, 1846-53,
nr rej.: 517/W z 17.02.1984

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.