Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Borki
Zdjęcie A. Łuczyński 2008
Miniatura BorkiMiniatura BorkiMiniatura BorkiMiniatura BorkiMiniatura BorkiMiniatura BorkiMiniatura BorkiMiniatura BorkiMiniatura BorkiMiniatura BorkiMiniatura BorkiMiniatura BorkiMiniatura BorkiMiniatura Borki

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Beata OsowiecJolanta KiljańskaGrzegorz Chowicki

Borki

Województwo:lubelskie
Powiat:radzyński
Gmina:Borki
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: A/768 z 23.08.1978

Historia

Pod koniec XVIII w. majątek Borki wraz z pobliską Wolą Osowińską i Przytocznem był w posiadaniu rodziny Czerskich. Kiedy w 1815 r. zmarł Tadeusz Czerski, Borki otrzymał jego syn Ferdynand. Prawdopodobnie w tym okresie został wzniesiony murowany dwór oraz murowane budynki mieszkalne dla służby.
W 1838 r. po bezpotomnej śmierci Ferdynanda Czerskiego, Borki odziedziczył jego siostrzeniec ? Walenty Jaźwiński z Woli Osowińskiej. Od tego czasu, przez ponad 20 lat, Borki i Wola Osowińska pozostawały w rękach jednego gospodarza. Po Walentym Jaźwińskim w 1861 r. majątek objęły jego dzieci : Wacław, Aniela, Maria, Gabriela, Józefa, Zygmunt i Karol Jaźwińscy.
Po spłaceniu rodzeństwa gospodarstwo przejął Zygmunt Jaźwiński wraz z żoną Marią z Jezierskich. Oni to rozbudowali dwór przekształcając go w rezydencję pałacową, zmienili również założenia ogrodowe w ogród krajobrazowy i założyli rozległe stawy rybne.
Do 1944 roku ostatnimi właścicielami majątku byli Maria z Jezierskich Jaźwińska, wdowa po Zygmuncie oraz ich trzej synowie: Konstanty, Tadeusz i Zygmunt. Wszyscy mieszkali we dworze aż do 1939 r. a opuścili go po wkroczeniu wojsk radzieckich do Polski.

Park

Park krajobrazowy z końca XIX w.

Inne

Czworak, obora, brama główna i brama podwórza gospodarczego z 1900 roku, stajnia z końca XIX w. Drewniany spichlerz z końca XIX w. Młyn wodny, potem elektryczny z 1894 roku

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.