Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Lipniczki
2010, zdjęcie Andrzej M
Miniatura Lipniczki

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.0834, 18.7053

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej MTymoteusz SłowikowskiMarek Kujawa

Lipniczki

Lindenhof

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:toruński
Gmina:Łysomice
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Mieszkania.

Historia

Pałac z przeł. XIX / XX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1438 r., kiedy to wymieniana jest jako majątek rycerski w ziemi chełmińskiej. Jego właścicielem był Hans von der Linde. Wieś była gniazdem szlacheckiego rodu Lipnickich. Na pocz. XVIII w. była własnością rodziny mieszczańskiej Baumgartów z Torunia. Na przestrzeni XIX w. właściciele majątku często się zmieniali. Byli to m.in.: Borowski, Reichel, Tietzen i Lorentz. Pałac wzniesiono prawdopodobnie na pocz. XIX w., w późniejszym czasie był przebudowywany. W okresie 20-lecia międzywojennego majątek był własnością polskiej rodziny Kentzerów.
Tadeusz Kentzer przejął majątek Lipniczki zaraz po zakończeniu 1 wojny światowej z rąk niemieckich. Prowadził wzorowe gospodarstwo rolne w wysokiej kulturze, do którego przyjeżdżały fachowe wycieczki. We wrześniu 1939 r. majątek zajęły władze niemieckie. Tadeusz Kentzer został aresztowany wraz z dwoma synami. W 1940 r. został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Oranienburgu-Sachsenhausen. W 1945 r. dobra w Lipniczkach zostały rozparcelowane, a w 1953 r. utworzono Rolnicza Spółdzielnię Produkcyjną Papowo Toruńskie, z siedzibą w Lipniczkach. W dworze mieściły się biura i mieszkania.

Opis

Pałac eklektyczny o cechach klasycystycznych. Jest to zróżnicowana budowla murowana z cegły na kamiennej podmurówce, składająca się z kilku zestawionych brył o różnych wysokościach, nakrytych dachami dwuspadowymi krytymi papą. Część środkowa z pięterkiem, użytkowym poddaszem i oculusem jest w fasadzie zryzalitowana. Mieści się tu klatka schodowa. W płn. narożniku znajduje się niewielka kwadratowa wieżyczka. Zachowana elewacja podzielona jest na kondygnacje przez wprowadzenie wysokiego cokołu oraz gzymsu obiegającego pałac. Zachowany jest pierwotny układ wnętrz, jednakże wprowadzone nowe ścianki działowe w czasie adaptacji na mieszkania i biura. Wtedy też usunięto pozostałości sztukatorskiego wystroju wnętrz.

Park

Park dworski z którego w poł. XIX w. utworzono park krajobrazowy. Obecnie o pow. niecałego hektara. Rośnie tu cenny starodrzew reprezentowany przez kilkanaście gatunków drzew, m.in. choina kanadyjska i sosna wejmutka. Płd. - zach. granicę założenia stanowi tzw. "Bacha", czyli Struga Toruńska.

Inne

Zabudowania gospodarcze i folwarczne.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.