Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Różankowo
zdjęcie Marek Kujawa 2009

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiMarek Kujawa

Różankowo

Rosenberg

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:toruński
Gmina:Łysomice
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność ANR

Historia

Dwór z pocz. XX w.
W dawnych wiekach wieś nie istniała, a jej tereny wchodziły w skład majętności w Piwnicach. Na pocz. XIX w. należały one do miasta Torunia. W 1819 r. Prusacy utworzyli tu folwark wraz z osadą. Pierwszymi znanymi właścicielami majątku w latach 20. XIX w. byli Niemcy: Gali i Fleicher. W 1868 r. we wsi znajdowało się 7 domów ze 148 m-cami (w tym 83 katolików i 58 ewangelików) oraz 15 innych budynków. W 1885 r. R. stanowiło dobra w powiecie toruńskim o pow. 466 ha, w tym 272 ha ziemi uprawnej, 138 ha lasów i 1 ha łąk. Było tu wówczas 10 domów i 30 dymów ze 157 m-cami, w tym 113 katolików i 44 ewangelików. Pod k. XIX w. R. było własnością kapitana von Loga, następnie Udo Ziehna, prawdopodobnego budowniczego obecnego dworu na przeł. XIX i XX w. Kolejnym posiadaczem Różankowa był Werner Klug, pod którego zarządem dobra w latach 20. XX w. miały 274 ha i dostarczały 4091 marek czystego dochodu gruntowego. Na ogólny obszar składało się 269 ha ziemi uprawnej, 2 ha łak i pastwisk, 4 ha lasu oraz 4 ha nieużytków. Majątek posiadał owczarnię użytkową; specjalizował się także w hodowli konia szlachetnego półkrwi i konia zimnokrwistego. Kolejnym a zarazem ostatnim właścicielem majątku był Gustav Weinschenke. W styczniu 1945 r. musiał on opuścić R., które następnie przejął Skarb Państwa Polskiego.
Źródła:
Wikipedia;
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902;
Książka Adresowa Gospodarstw Rolnych pow. 50 ha Woj. Pomorskiego;
Geoportal.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór późnoklasycystyczny, wzniesiony na planie prostokąta w dłuższej osi W-E, fasadą skierowany na południe. W osi wejściowej ganek dźwigający balkon, poprzedzony schodami. Nad nim wystawka dachowa zwieńczona trójkątnym frontonem.

Park

Park krajobrazowy z 1 poł. XIX w. o pow. 4,3 ha. Starodrzew reprezentują 32 gatunków drzew (m.in. jarząb szwedzki). Na uwagę zasługują pomniki przyrody - dwa skupienia drzew: 1) dąb szypułkowy i jesion wyniosły o obw. w pierśnicy 363 - 370 cm; 2) 2 dęby, jesion wyniosły i buk pospolity odmiany czerwonej.

Inne

Zabudowania gospodarcze
Wokół wsi schrony "Tobruki", z okresu 2. w.św.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.