Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Wybczyk
zdjęcie Marek Kujawa 2009

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.1724, 18.4346

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiMarek Kujawa

Wybczyk

Klein Wibsch

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:toruński
Gmina:Łubianka
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z 1898 r.
Wieś w dawnych wiekach nie istniała, dopiero w XIX w. folwark został wydzielony z dóbr Wybcz. Do wybuchu 2. wojny światowej nosiła nazwę Wypczyk, lub z niem. Klein Wibsch. W 1885 r. znajdowało się tu 5 domów zamieszkałych przez 88 osób. Oprócz tego w folwarku wzniesiono dwór dla zarządców i zabudowania gospodarcze; założony został także niewielki park. Do wybuchu 2. wojny światowej majątek należał do właścicieli Wybcza, czyli rodziny von Parpart. W 1930 r. wieś liczyła 91 m-ców. Dzierżawcą 280-hektarowego majątku był Bexten Meyer. Po wojnie dobra zabrał i rozparcelował Skarb Państwa Polskiego.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902;
Księga Adresowa Polski, 1930;
Geoportal, Mapster:
http://www.amzpbig.com/maps/2876_Birglau_1909.jpg
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór późnoklasycystyczny, wzniesiony na planie prostokąta w dłuższej osi NW-SE, fasadą skierowany na SW. Budynek piętrowy, nakryty czterospadowym dachem z facjatkami od północy i południa. W 7-osiowej fasadzie cantralnie umieszczony nieznaczny ryzalit poprzedzony schodami, zwieńczony trójkątnym frontonem. Osiowość kondygnacji 1. piętra zakłócona poprzez współczesną przebudowę. W elewacji ogrodowej wystawka analogicznie jak w fasadzie.
Zespół dworski zachowany jest w swoich dawnych granicach, o nieznacznie zmienionym układzie przestrzennym. W okresie powojennym wyburzono zabudowania gospodarcze od str. NW i SW, a przez podwórze poprowadzono drogę dalej na południe.

Park

Park z XIX w. o pow. 2 ha; otacza dwór od wschodu i północy. Przed dworem, na osi dawnego podwórza gospodarczego - będącego zarazem osią centralną dworu, znajduje się półokrągły podjazd otaczający skupienie drzew. Na terenie dawnego podwórza gospodarczego właściciel założył sad.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.