Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Dobre
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura DobreMiniatura DobreMiniatura Dobre

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.6778, 18.5739

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Dobre

Dobre, 1943?1945 Dobben

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:radziejowski
Gmina:Dobre
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania prywatne

Historia

Dwór z XIX w.
Wieś istniała już w późnym średniowieczu, a pierwsza wzmianka o niej pochodzi z dokumentu wydanego przez króla Władysława Jagiełłę 6 czerwca 1400 r., Powstanie Dobrego nastąpiło najpóźniej w 2 poł. XV w. Od początku swego istnienia wieś była własnością królewską. W XV w. Władysław III Wareńczyk pożyczył pod zastaw Dobrego znaczną sumę pieniędzy od Mikołaja Szarlejskiego. W ten sposób Mikołaj przejął wieś do czasu, kiedy dług zostanie spłacony. W 1457 r. Szarlejski dobrowolnie zrzekł się dóbr otrzymanych od króla na rzecz Jana Kościeleckiego. Następnym administratorem Dobrego był prawdopodobnie Florian Żukliński. Po jego śmierci dług ciążący na majątku wykupił Mikołaj Kościelecki. Na prośbę Mikołaja, w 1524r. król, Zygmunt I Stary dokonał zamiany Dobrego na Gnojno i Celiny, dziedziczne wsie szlachcica. Od tego czasu miejscowość przestała być królewszczyzną i stała się własnością prywatną. Dobre należało kolejno do rodzin: Mieleckich, Pstrokońskich, Działyńskich, Schliebenów, Dąbskich. Ostatnim właścicielem wsi przed 2 wojną światową był Józef Maria Karol Czernicki herbu Jastrzębiec (1902-1985). W 1932 r. ożenił się z Anną Krystyną Barbarą Prandota-Trzcińską na Trzcinnie herbu Rawicz z którą miał czworo dzieci: Marię, Magdalenę, Annę i Józefa. 2 wojnę światową przeżyli liczni potomkowie ich rodzin.

Źródła:
Gmina Dobre, artykuł: http://www.ugdobre.pl/?p=print&t=a&id=280
Wikipedia
Wielka Genealogia Minakowskiego
Prawa zastrzeżone (M.K.)

Opis

Parterowy dwór z dwuspadowym dachem, wydatnym ryzalitem i wystawką. Na skutek remontów budynek pozbawiony cech stylowych.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. o pow. około 1,5 ha, aczkolwiek zadrzewiony obszar rozciąga się dalej w kierunku południowym, gdzie znajdują się wgłębienia po dawnych stawach. Tamta część parku obecnie stanowi inną działkę. Na skutek niekorzystnych zmian całość nie posiada czytelnej kompozycji przestrzennej. Rośnie tu nadal cenny starodrzew, głównie popularne parkowe gatunki: dęby, klony, jesiony i lipy drobnolistne, w tym kilka pomników przyrody. .

Inne

Zabudowania gospodarcze z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.