Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Kożuszkowo
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura Kożuszkowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Kożuszkowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:mogileński
Gmina:Jeziora Wielkie
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania

Historia

Dwór z XIX w.
Pierwsza wzmianka historyczna o wsi pochodzi z 1356 r., kiedy to arcybiskup Jarosław zakładając kościół w Jankowie pod Gnieznem, przekazał mu dziesięciny z Kożuszkowa i Budzisławia, W XVI w. Kożuszkowo wchodziło w skład parafii Siedlimowskiej, w ówczesnym powiecie gnieźnieńskim. W stosunkach własnościowych do końca XVI wieku utrzymywała się duża liczba szlachty cząstkowej, a nawet zagrodowej. Działy ziemi w Kożuszkowie miało trzech właścicieli. W 1579 r. właścicielami Kożuszkowa byli: Buszkowski, Wojciech Zakrzewski i Erazm Wolski. Pierwszy z nich miał 4 łany kmiece i 2 zagrodników, drugi jeden łan i 2 zagrodników, a trzeci posiadał tylko jeden łan i jednego zagrodnika.
W latach 1618?1620 całą wieś dziedziczył Piotr Padniewski i miał łanów osiadłych 2, pustych 1,5 i 2 zagrody. Pod koniec XVII w. właścicielami Kożuszkowa i Woli Kożuszkowej byli Goscy. W XIX w. majątek należał prawdopodobnie do rodziny Skrzydlewskich, dla których powstał tu (lub dla ich zarządców) w XIX w. skromny dworek. Po 1945 r. majątek został znacjonalizowany, a dwór zamieniono na mieszkania.

Opis

Budynek wzniesiony na planie prostokąta, parterowy, nakryty dwuspadowym dachem z niewielką wystawką w osi wejściowej. Na skutek remontów pozbawiony cech stylowych. Wejście poprzedzone jest przedsionkiem, po jego prawej stronie znajduje się niewielka drewniana weranda, prawdopodobnie współczesna.

Park

Pozostałości parku z XIX w. Nieliczne pojedyncze drzewa rosną tu w otoczeniu dawnego śródparkowego stawu.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.