Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Pieczyska
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura Pieczyska

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Pieczyska

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Dąbrowa Biskupia
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dwór po remoncie, prawdopodobnie własność prywatna.

Historia

Dwór z XIX w.
Na przełomie XVII i XVIII w. wieś była własnością rodziny Umińskich herbu Cholewa, właścicieli licznych dóbr na Kujawach. Kolejnym właścicielem był Michał Słubicki, który odziedziczył okoliczne wsie (w tym Pieranie i Sobiesiernie) dzięki ożenkowi z Rozalią Umińską w 1739 r. Jego potomkiem był Maciej Słubicki. W 1772 r. w wyniku 1 rozbioru Polski wieś znalazła się w zaborze pruskim. W tamtym okresie właścicielami byli Paweł i Antonim Prusimski, zmarli bezpotomnie ok. 1790 r. W latach 1807--1815 wieś należała do Księstwa Warszawskiego. W 1815 r. ponownie przeszła pod panowanie Prus. Brak wzmianek o XIX - wiecznych właścicielach majątku. Pod koniec wieku nabył go Marcin Biederman (ur. 21 października 1864, zm. 26 czerwca 1915 r.) ? polski bankier, działacz narodowy, pośrednik polskiego obrotu ziemią w Wielkopolsce. Przeciwdziałając wykupowi ziemi przez Komisję Kolonizacyjną skupował ziemię od Niemców (firma Drwęski & Langner), a następnie ziemię tę odstępował polskim spółkom parcelacyjnym. Był także wydawcą poznańskiego tygodnika "PRACA". W 1909 r. firma Drwęski & Langner sprzedała majątek Józefowi Hulagierze z Łojewa. W 1919 r. wieś znalazła się w granicach II Rzeczypospolitej, a w 1933 r. weszła w skład gminy obwodo­wej Dąbrowa Biskupia. W latach 1939-1945 znajdowała się pod okupa­cją hitlerowską. Została wyzwolona w styczniu 1945 r. Majątek został znacjonalizowany i stał się własnością Skarbu Państwa Polskiego.

Opis

Dwór wzniesiony na planie prostokąta. Część środkowa niższa, parterowa z mezaninem, nakryta dwuspadowym dachem. Skrzydła piętrowe, z dachami dwuspadowymi, prostopadłymi do osi budynku. Na skutek remontów budynek pozbawiony cech stylowych.

Park

Park z końca XIX w. o pow. około 1 ha, niegdyś znacznie większy. Czysty i zadbany park z zachowanym starodrzewem, reprezentowanym przez kilkanaście popularnych gatunków, typowych dla parków wiejskich. Posiada wyraźne relikty dawnych śródparkowych stawów.

Inne

Zabudowania gospodarcze

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ania T7 lat i 6 miesięcy temu
Na początku lat 80-tych było tu przedszkole. Pamiętam tą drogę - wtedy wydawała mi się bardzo długa:) Nic się nie zmieniło z zewnątrz, no może rolety:)