Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Skłudzewo
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura Skłudzewo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.1275, 18.3341

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiMarek Kujawa

Skłudzewo

Hohenhausen

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:toruński
Gmina:Zławieś Wielka
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 613 z 8.04.1991

Stan obecny

Fundacja Piękniejszego Świata.

Historia

Dwór z 3 ćw. XIX w.
Skłudzewo - wieś wzmiankowana w 1409 r. jako Sklodzaw. W źródłach znajdujemy ją także jako Schlodsee, Selosaw i Skłodzewo. W 1414 r. byli tu przedstawiciele polskiej szlachty: Dytryk i Pietrasz, a w latach 1423-1424 Bartold i (zapewne ten sam) Pietrasz. W tamtym czasie wieś należała do komturstwa starogrodzkiego i podlegała administracyjnie prokuratorii bierzgłowskiej. W 1594 r. w drodze zamiany Walerian Bystram przekał wieś miastu Toruniowi, zaś Toruń w 1616 r. oddał ją za Rychnowo. Już wtedy wzmiankowany jest dwór, który oddawał proboszczowi korzec żyta i tyleż owsa; po wojnie szwedzkiej rolę przyłączono do dworu, a daniny zwiększono na 3 korce żyta i t. owsa. W 1786 r. dobra należały do Alberta Dorpowskiego. W XIX w. właścicielami wsi byli m.in. Freitag, Luttwitz, Salomon i Martin Mendelsohn. Dwór wzniesiony został ok. 1864 r. dla Augusta Brauera z Bremy. W 1885 r. majątek obejmował 699 ha, w tym 587 ha ziem uprawnych, 30 ha łąk i 65 ha lasów. Specjalizował się w hodowli bydła, owiec i świń; posiadał także wiatrak i mleczarnię. Gospodarstwo było w wysokiej kulturze rolnej, za co otrzymało miano "dóbr rycerskich" - Rittergut. Po 2. wojnie światowej majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego.

Opis

Dwór murowano-szachulcowy. Parterowy, nakryty wysokim dachem dwuspadowym. W fasadzie centralnie umieszczona wystawka zwieńczona trójkątnie. Pośrodku elewacji ogrodowej (południowej) alkierzowa, półokrągła przybudówka, na której umieszczono balkon.

Park

Park krajobrazowy z poł. XIX w. o pow. ok. 7 ha. Rośnie tu 20 gatunków drzew a wśród nich dąb szypułkowy, nazwany "Dębem Hrabiny\\\" o obw. 411 cm i platan klonolistny o obw. 310 cm - pomniki przyrody. We wschodniej części parku znajduje się grodzisko średniowieczne oraz cmentarz rodzinny z XIX w. Park leży na krawędzi wysokiego zbocza Doliny Wisły, opadającego w kierunku południowym.

Inne

Cmentarz rodowy Brauerów (właścicieli pałacu).

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.