Kończewice
Kunzendorf
Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:toruński
Gmina:Chełmża (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac
Powiat:toruński
Gmina:Chełmża (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac
Rejestr zabytków
Zespół:pałacowy, XIX-XX w., nr rej.: A/32/1-3 z 11.01.2001Stan obecny
HODOWLA ROŚLIN STRZELCE sp. z o.o. Grupa IHAR. Oddział w Kończewicach.Historia
Pałac z pocz. XX w.W 1438 r. miejscowość płaciła czynsz prokuratorowi papowskiemu (z Papowa Biskupiego). Dalej w ciągu stuleci wieś była własnością kapituły chełmińskiej w Chełmży. Po 1. rozbiorze Polski Prusacy zabrali te ziemie i sprzedali w ręce prywatne. Ok. 1885 r. na Kończewice składały się: wieś włościańska, majątek należący do młyna i osada. Wieś miała 806 mórg, 12 domów ze 124 m-cami oraz 26 innych budynków. Posiadłość młyńska liczyła 512 mórg, były tu 3 domy z 33 m-cami oraz 8 budynków gospodarczych. Osada zwana Kunzendorf liczyła 2692 morgi, miała 10 domów ze 178 m-cami oraz 23 inne budynki. Wśród mieszkańców było 39 osób wyznania ewangelickiego. Katolicy swą parafię mieli w pobliskiej Chełmży. W XIX w. dla ówczesnych zarządców wybudowano obecny pałac. Po wyzwoleniu Polski w 1920 r. majątek stał się własnością Skarbu Państwa. Jego dzierżawcą był Edward Jan Bielski h. Pogoń Litewska (1878-1965), syn Ksawerego i Marii Woyniłłowicz h. Syrokomla. W 1909 r. ożenił się on z Franciszką Komierowską z Komierowa h. Pomian, z którą miał syna Romana i córki: Janinę, Zofię, Irenę i Marię. W 1930 r. wieś liczyła 661 mieszkańców; była tu karczma B. Skopińskiego i handel bydłem T. Kotlewskiego. W 1933 r. dzierżawcą została Pomorska Izba Rolnicza, która prowadziła tu zakład doświadczalny. Po wybuchu 2. wojny światowej folwarkiem zarządzali Niemcy. Po wojnie dawne dobra zabrał Skarb Państwa Polskiego. Początkowo na terenie folwarku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. W 1957 r. zakład został przejęty przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Od 1974 r. w zakładzie wytwarza się pszenicę jarą o wysokiej wartości wypiekowej. Prowadzona jest też atestacja zbóż pod kątem wartości gospodarczej. Do 1999 r. w zakładzie prowadzono również doświadczenia z burakami cukrowymi i pastewnymi. Od 2000 r. zarządza nim obecny właściciel.
Źródła:
Wiikipedia
Słownik Geograficzny królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902
Księga Adresowa Polski 1930
Wielka Genealogia Minakowskiego
Strona Internetowa spółki Hodowla Roślin Strzelce http://www.hr-strzelce.pl/index.php/konczewice
Opis
Bezstylowy budynek murowany z cegły, podpiwniczony, piętrowy z mezzaninem. Wzniesiony na planie prostokąta,, z 3-kondygnacyjną wieżą usytuowaną w południowym narożniku. Na pałac składają się dwie nierówne bryły o różnej szerokości. Główne wejście znajdowało się zapewne od str. płn.-wschodniej, gdzie widoczny jest ryzalit poprzedzony schodami.Park
Park z k. XIX w. o pow. 1,28 ha.Inne
Ogrodzenie z bramą.tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.