Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Bachorzewo
Zdjęcie Miecia Postołowska 2010

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Bachorzewo

Bachen

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:lipnowski
Gmina:Dobrzyń nad Wisłą
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w., nr rej.: 143/A z 14.08.1984

Stan obecny

Mieszkania.

Historia

Dwór z 1866 r.
Wieś od wieków należała do Ziemi Dobrzyńskiej i miała wielu właścicieli. Pod koniec XVIII w. była w posiadaniu Andrzeja Zboińskiego. Dalej, w 1. połowie XIX w. właścicielką wsi była Wiktoria Zakrzewska. W 1866 r. wzniesiony tu został dla Gracjana Dąbrowskiego obecny dworek, zabudowania folwarczne, a w jego otoczeniu założono park krajobrazowy. Gracjan Dąbrowski był właścicielem majątku do końca XIX w. Od pocz. XX w. do 1920 r. właścicielem był Wacław Dąbrowski, a następnie, aż do 1939 r., Anna Włoczewska. W 1929 r. obszar majątku wynosił 208 ha. W latach 1940-1945 nazwę wsi zniemczono na Bachen. Po wojnie majątek znacjonalizowano, a w dworku utworzono mieszkania.

Opis

Dwór drewniany i otynkowany, nakryty wysokim dwuspadowym dachem, mieszczącym użytkowe poddasze. Wzniesiony na planie prostokąta, z niewielkim trójkątnym frontonem podtrzymywany przez dwie pary kolumn.

Park

Park z 1873 r. o powierzchni około 2 ha. Rośnie tu cenny starodrzew. Park zaniedbany, o nieczytelnej dawnej kompozycji przestrzennej. Założenie położone jest przy samym brzegu Wisły.

Inne

Zabudowania gospodarcze i folwarczne z XIX i pocz. XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.