Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Zagajewiczki
zdjęcie Marek Kujawa 2009

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8282, 18.4944

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTymoteusz Słowikowski

Zagajewiczki

Zagajewitz

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Dąbrowa Biskupia
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania. Prawdopodobnie pod zarządem J.S.T.

Historia

Dwór z końca XIX w.
Wieś znana była już w XV w. W tym czasie została wydzielona z dóbr Zagajewice i stanowiła jeden z jej działów. Jej właścicielami był wówczas ród Zagajewskich. W 1. poł. XVIII w. wieś należała do Sebastiana Rybińskiego, dalej Józefa, Heleny i Katarzyny Rybińskich. W 1790 r. właścicielem został Józef Rybiński, a następnie Marianna z Mellinów Działowska. W 1804 r. właścicielką była Józefa Nowaczewska, dwa lata później Jan Dobrski, a w 1820 r. Michał Meyer z żoną Amalią z d. Schlesier. Dalej właścicielami byli kolejno: Tadeusz Wolański (1842 r.), Ludwik Kozłowski, Leopold Nehring (1854 r.), Gottlieb Schleif i Anna Elżbieta Hymann (1856 r.), Johann Krause (1860 r.), Alwin Peter (1882 r.), Ludwik Hermann Joachimi (1889 r.), następnie Helena Joachimi. Prawdopodobnie dla tej rodziny w 1890 r. wzniesiony został obecny dwór. Następnie majątek wykupiła Komisja Kolonizacyjna (1908 r.). W latach 1939-1945 wieś znajdowała się pod zarządem niemieckim, a po 1946 r. stała się własnością Skarbu Państwa Polskiego. Ziemie rozparcelowano, a w budynku dworu urządzono mieszkania. Zachował się on do czasów obecnych w dobrym stanie, w latach 1979-1980 był remontowany.

(Na podst. strony internetowej Dąbrowa Biskupia)


Opis

Jest to parterowo ? piętrowa, bezstylowa budowla wzniesiona z cegły na planie prostokąta. Południowa część jest niższa z mezaninem. Obydwie bryły nakryte są łagodnymi dachami dwuspadowymi, krytymi papą, usytuowanymi w stosunku do siebie poprzecznie.

Park

Na północ od dworu znajdują się pozostałości zaledwie 0,5-hektarowego parku dworskiego z końca XIX w. z zachowanym częściowo starodrzewem, park jest dziki i zaniedbany.

Inne

Dwie obory, stodoła.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.