Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Zagajewice
Zdjęcie Dariusz Łukaszewski 2011
Miniatura ZagajewiceMiniatura ZagajewiceMiniatura Zagajewice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Zagajewice
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.6443, 18.7802

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Zagajewice

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:radziejowski
Gmina:Osięciny
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność J.S.T. Budynek częściowo zamieszkały.

Historia

Dwór z końca XIX w.
Wieś była w rękach rodziny Brochockich od końca XVIII w. W poł. XIX w. właścicielem był Władysław Teodor Prokop Brochocki herbu Ossoria, syn Antoniego (1760-1834) i Anny Boruckiej herbu Rola. Ożenił się z Julią Bielską herbu Wieruszowa. Ze związku tego pochodzili synowie: Stanisław Teodor ożeniony z Walentyną Julią Chojnacką i Feliks (1845-1929) ożeniony z Cecylią Dzierzbicką herbu Topór (1852-1940). Dziedzicem Zagajewic został Feliks, dla którego w latach 1894-1895 wzniesiony został we wsi obecny dwór. Dziećmi Cecylii i Feliksa byli: Zygmunt, Maria, Wanda, Bronisława i Tadeusz. Zygmunt ok. 1910 r. ożenił się z Marią Roman, z którą miał syna Witolda zmarłego jako niemowlę, Wanda ok. 1900 r. wyszła za Franciszka Szeligę, Bronisława za Romana Daszkowskiego z którym miała dzieci: Marię, Janusza i Halinę, a Tadeusz (1880-1948) ożenił się z Zofią Dębską herbu Prawdzic, z która miał dzieci: Halinę i Jerzego. 280-hektarowy majątek przypadł Zygmuntowi, głuchemu, który zmarł w wieku 31 lat. W skład dóbr Brochockich wchodziły Lekarzewice i Konary, które przypadły rodzeństwu Zygmunta. Po jego śmierci Maria wyszła ponownie za mąż, za dalszego kuzyna męża - Jerzego Brochockiego, z którym miała dzieci: Ewę i Marka Jerzego. Po wybuchu II wojny światowej Niemcy wyrzucili Brochockich, którzy wyjechali i zamieszkali w Sochaczewie. Po wojnie majątek został znacjonalizowany a w budynku dworu utworzono mieszkania. Pani Ewa i Marek przeżyli wojnę i doczekali się licznych potomków.
Źródła:
Relacja p. Marka Jerzego Brochockiego, zdjęcia archiwalne na stronie: http://osieciny.pl/?id=17&news=27381
Wielka Genealogia Minakowskiego
Dziękujemy Panu Alexandrowi Litwińskiemu za informacje.
Prawa zastrzeżone (M.K.)

Opis

Dwór późnoklasycystyczny. Budynek parterowy z poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym. W środkowej części fasady znaczny trójosiowy ryzalit zwieńczony trójkątnie. Wejście w osi środkowej, nad nim umieszczony niewielki balkon. Fronton w fatalnym stanie technicznym, grozi zawaleniem. Budynek w 2014 r. przeszedł remont, na skutek którego stracił kolejne cechy stylowe i dwie osie okienne w wystawce.

Park

Brak.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa10 lat i 6 miesięcy temu
Miejsce opisane na mapie Google jako Zagajewice to faktycznie Kolonia Wola Skarbkowa.
Andrzej Brochocki9 lat i 8 miesięcy temu
Jestem prawnukiem Feliksa Brochockiego, właściciela i budowniczego Zagajewic. Mój kuzyn Marek Brochocki opowiedział juz wieie o dworze, niewiele można dodać. O Brochockich jest także wzmianka w przypadku dworu w pobliskich Lekarzewicach i Konarach, które przeszły z ich rąk w ręce Szeligów. Cmentarz B. to Kościelna Wieś.