Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Wola Adamowa
2013, zdjęcie Andrzej Wójtowicz
Miniatura Wola Adamowa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.4433, 19.0143

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej WójtowiczCzesław Baranowski

Wola Adamowa

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Chodecz
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Do roku 2010 we dworze mieściła się szkoła podstawowa. Następnie Urząd Gminy i Miasta w Chodczu przeznaczył budynek do sprzedaży, obecnie nie jest on użytkowany.

Historia

Nazwa Wola Adamowa funkcjonuje dopiero od połowy XIX wieku. Wcześniej były to kolejno ?Wola Adamek? (źródło z 1489 r.), ?Wolia Adamowa? (1557) i ?Wólka Adamowa? ((1827). Pierwszym wspomnianym właścicielem majątku był Andrzej Kretkowski (koniec w. XV). Dobra te wielokrotnie w swej historii zmieniały właściciela, stanowiły działy, będące własnością kilku rodzin, należały do rodów mających siedziby w innych majątkach. Dlatego też do końca XIX w. w Woli Adamowej nie było dworu. Istniejący budynek powstał albo pod koniec wieku XIX, gdy właścicielem posiadłości był Witold Górski, lub też na początku XX w. ? gdy majątek był własnością Jana Karpińskiego. W jego rękach majątek pozostał aż do II Wojny Światowej. Po wojnie majątek rozparcelowano. W roku 1955 we dworze zaczęła funkcjonować szkoła podstawowa. W 1978 r. w budynku wybuchł pożar, a podczas remontu po nim dokonano kilku zmian ? m.in. pokrycia dachowego. Od momentu, gdy w roku 2010 przeniesiono szkołę ? budynek stoi pusty. Właściciel ? Urząd Gminy i Miasta w Chodczu ? wystawił go na sprzedaż. W marcu 2011r. dwór został kupiony przez małżonków Ewę i Bogumiła Męczekalskich. Po modernizacji budynek funkcjonuje jako sala imprez okolicznościowych Dworek „Zacisze”.

Opis

Dwór jest murowany, parterowy, częściowo podpiwniczony, z użytkowym poddaszem, założony na rzucie wydłużonego na osi północ ? południe prostokąta. Od strony zachodniej znajdują się dwie przybudówki mieszczące oficynę i kuchnię. Dach budynku jest dwuspadowy, pokryty blacho ? dachówką od frontu, połać tylna pokryta jest eternitem falistym. Obie połacie dachowe posiadają po dwie małe facjatki z dwuspadowymi daszkami. Cokół z odsadką wyrównuje lekki spadek terenu, wsparte na nim są otynkowane ściany. Elewacja frontowa dziewięcioosiowa. W osi środkowej znajdują się dwuskrzydłowe drzwi wejściowe. Do drzwi prowadzą kilkustopniowe, szerokie schody zwieńczone podestem. Boczna, południowa elewacja jest sześcioosiowa, połączona z elewacją frontową oficyny. Elewacja tylna jest niemal całkowicie przysłonięta późniejszymi przybudówkami. Dwór ma dwutraktowy układ wnętrz.

Park

Pozostałości niewielkiego, założonego około roku 1900, parku, powiązanego z krajobrazem naturalnym okolicznych łąk i stawów.

Inne

Rządcówka, wybudowana około roku 1900. Obecnie wykorzystywana jako dom mieszkalny.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Andrzej Wójtowicz10 lat i 7 miesięcy temu
Obiekt sprzedany prywatnemu nabywcy. Trwa remont.