Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Wichrowice
Zdjęcie Dariusz Łukaszewski 2011
Miniatura Wichrowice

Wichrowice

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Choceń
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Pierwszy raz w dokumentach wieś Wichrowice pojawia się w roku 1489. Jej właścicielami w XVI w. była rodzina Wichrowskich. Na początku XVIII w. dobra były własnością rodziny Koneckich. Kolejnymi posesorami wsi były rody: Zagajewskich herbu Pomian, Biesiekierskich, Słubickich, Langów, Furstów. Ostatnimi właścicielami majątku przed wybuchem II Wojny Światowej była rodzina Stokowskich. W roku 1945 Wichrowice zostały przejęte przez Skarb Państwa mocą dekretu o reformie rolnej. Majątek przekazany został PGR-owi w 1951 r. Dziś resztki zabudowań dworskich są własnością prywatną.
W majątku istniał drewniany dwór z końca XVIII w. Znany jest jego wygląd zewnętrzny. Był to parterowy budynek przykryty wysokim, dwuspadowym dachem. Posiadał użytkowe poddasze. Po środku elewacji frontowej znajdował się drewniany ganek. Dwór rozebrano zaraz po II Wojnie Światowej. Do dnia dzisiejszego zachowała się za to dobudowana do dworu pod koniec XIX w. murowana oficyna.

Opis

Klasycystyczna oficyna dworska dobudowana do nieistniejącego dziś dworu pod koniec XIX w. Budynek położony na rzucie prostokąta zbliżonego swym kształtem do kwadratu. Jest on piętrowy z użytkowym poddaszem, murowany, otynkowany, częściowo podpiwniczony. Dach jest dwuspadowy pokryty papą. Stropy budynku są w większości drewniane, w części zastosowano technikę stropu Kleina. Narożne lizeny i gzymsy, tak międzykondygnacyjny jak i wieńczący, tworzą płyciny elewacji. Elewacja frontowa jest trzyosiowa. Boczne elewacje są trzy i czteroosiowe. Dzisiejsza elewacja tylna oficyny była elewacją przylegającą do dworu. Wielokrotnie przekształcana dziś uzyskała trzyosiową formę zewnętrzną.
Wnętrze budynku jest dwutraktowe z półtaktem środkowym w formie szerokiego korytarza. Wnętrze nie uległo zbyt wielkim przekształceniom i zachowało swój pierwotny charakter. W korytarzu znajdują się schody prowadzące na piętro. Na poddaszu znajduje się żeliwny zbiornik, który zasilał w wodę dwór i samą oficynę. Dziś nie jest on użytkowany tak jak i sama oficyna, która została zabezpieczona przed dewastacja.

Park

Zachowały się pojedyncze okazy drzew, które kiedyś wchodziły w skład parku dworskiego. Są to głównie drzewa liściaste. Wobec wielkich zmian, które zaszły wokół dworu, kompozycja parku jest już właściwie nieczytelna.


takst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.