Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Wabcz
2017, zdjęcie Andrzej M

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.3454, 18.5687

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej M

Wabcz

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:chełmiński
Gmina:Stolno
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A/472 z 6.03.1985

Stan obecny

Dwór należy do Skarbu Państwa, dzierżawcą jest właściciel Gospodarstwa Rolnego Wabcz Spółka z o.o., mieszczą się w nim mieszkania i biura.

Historia

Wabcz stał się własnością szlachecką w XVI w. Obecnie istniejący dwór zbudowano w poł. XIX w. dla rodziny Wilkxyckich w miejscu budynku starszego, pochodzącego z XVII w. W 1886 r. dwór został zakupiony przez rodzinę Slaskich, którzy przebudowali budynek dodając oficynę. Około 1900 r. dobudowano pomieszczenie oranżerii. W pierwszej ćwierci XX wieku dokonano zmian w wyglądzie fasady, przedłużono pilastry i prawdopodobnie powiększono ryzalit o drugą kondygnację. Podczas wojny dwór został przejęty przez Rzeszę Niemiecką, miecił się w nim również szpital polowy. Po wojnie budynek przeszedł na własność PGR, wtedy to przebudowano wnętrza, zmieniono pokrycie dachu na papę i etenit oraz dodano kilka dobudówek. W końcu lat 70tych dwór przeszedł remont generalny, a w \\\\\\\'86 i \\\\\\\'92 r. remont elewacji.

Opis

Późnoklasycystyczny dwór z połowy XIX w. Budynek powstał na planie nieregularnym, przypominającym literę L. Jego bryła jest rozbudowana i złożona, nakryta dachem dwuspadowym. Dwór jest częściowo podpiwniczony i parterowy. Do głównego budynku przylegają prostokątna oficyna i poligonalna oranżeria.

Fasadę wyróżnia dwukondygnacyjny ryzalit, na osi elewacji ogrodowej znajduje się odpowiadający mu pseudoryzalit. Ryzalit ozdobiony jest czterema pilastrami toskańskimi w wielkim porządku. Pilastry rozdzielają troje drzwi i okien zakończonych łukami, okna otaczają archiwolty. Na pilastrach spoczywa belkowanie i skromna pseudoattyka. Fasadę urozmaica także gzyms oraz okna ujęte w profilowane opaski. Elewacje oficyny i oranżerii ozdobione są gzymsami, okna posiadają opaski, a od stronu podjazdu widoczny jest pseudoryzalit ze zwieńczeniem naśladującym belkowanie i pseudoattykę fasady dworu.

Zachował się dwutraktowy układ wnętrz w głównej części dworu i w oficynie. Na osi dworu znajduje się hall mieszczący klatkę schodową. W hallu i pomieszczeniach przylegających zachowały się fasety sztukaterii.

Park

Park krajobrazowy z końca XIX w., na śladach parku geometrycznego z XVIII w.

Inne

Dwór jest oddzielony od folwarku murowaną bramą z kutymi skrzydłami i dwoma furtkami. Jedna z nich prowadzi do parku, druga na podjazd. Zabudowania gospodarcze również zachowały się, obejmują oborę, spichlerz i starą gorzelnię (2 poł. XIXw. ) oraz stajnię i nową gorzelnię z pocz. XX w.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.