Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Karpno - Zamek Karpień
2010, zdjęcie Maciej Adamek
Miniatura Karpno - Zamek Karpień

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Karpno - Zamek Karpień
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej AdamekTymoteusz SłowikowskiJerzy Mrozek

Karpno - Zamek Karpień

Burgruine Karpenstein

Województwo:dolnośląskie
Powiat:kłodzki
Gmina:Lądek-Zdrój
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek ?Karpień?, nr rej.: 1330 z 3.08.1965

Stan obecny

Pozostałości.

Historia

Pozostałości po zamku nie były dotąd obiektem szczegółowych badań. Stąd wiedza na jego temat jest fragmentaryczna i niesatysfakcjonująca.
W roku 1346 zamek z inicjatywy Jana Luksemburskiego przeszedł w posiadanie Tomasza Gloubosa. W roku 1354 Karol IV ofiarował zamek swojemu bratu margrabiemu morawskiego Janowi. Na przełomie XIV i XV wieku warownia kilkakrotnie zmieniała właścicieli. Należała kolejno do: Talwitzów, Parchwitzów, Niemanitzów. W roku 1428 zamek został zniszczony przez husytów. W latach późniejszych na zamku rezydował rycerz- rabuś Hink Kruszyna z Lichnic. W roku 1443 zamek został odbity przez księcia opawsko- ziębickiego Wilhelma, stojącego na czele wojsk miast śląskich. W XV wieku miała miejsce nieznaczna przebudowa zamku.
Do zachodniego narożnika dostawiono wtedy półkolistą przybudówkę, mającą najprawdopodobniej przeznaczenie obronne. Do roku 1513, w którym zamek został ostatecznie zniszczony, służył za siedzibę kolejnym rabusiom. W XIX wieku rozebrano po części zamek pozostający już wcześniej w ruinie.

Opis

Zamek wznosił się na skalistym wzgórzu wysokości 758 m n.p.m.. Jest najsłabiej rozpoznaną wśród warowni sudeckich. Założenie składało się z zamku górnego oraz przedzamcza położonego na północny zachód od niego i mającego nieregularny, dostosowany do terenu plan. Całość zajmuje obszar 30/74 m. Zamek górny posadowiony został na nieregularnym, czworobocznym planie.
Od północnego zachodu jest on znacznie zaokrąglony. Kurtyna południowa zaś została przełamana. We wnętrzu założenia, przy kurtynie wschodniej posadowiony został główny dom zamkowy. Przy kurtynie północnej dodatkowy dom dwuizbowy, przy którym umieszczono wejście na dziedziniec. Zamek powstał na początku XIV wieku, możliwe, że na miejscu wcześniejszego grodu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.