Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Unisławice
2010, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura UnisławiceMiniatura UnisławiceMiniatura UnisławiceMiniatura UnisławiceMiniatura UnisławiceMiniatura Unisławice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Unisławice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaCzesław BaranowskiBogdan Adler

Unisławice

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Kowal (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, 2 poł. XVIII, pocz. XIX w., nr rej.: 96/A z 2.03.1984

Stan obecny

Własność prywatna, właścicielem jest pan Leszek Kwiatkowski.

Historia

Dwór z poł. XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z pocz. XV w. Unisławice należały m.in. do Zakrzewskich, Skarbków, Apanowiczów. Ostatnimi właścicielami majątku do 1939 r. byli Jankowscy i Strasburgerowie. Istniejący tu dwór pochodzi z 2 poł. XVIII w., a w poł. XIX w. został przebudowany w stylu klasycystycznym. Po 2 wojnie światowej majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego. Dwór sukcesywnie popadał w ruinę, aż do końca XX w. gdy został nabyty przez nowych właścicieli i odrestaurowany.

Opis

Dwór w stylu klasycystycznym, wybudowany na wcześniejszych piwnicach gotyckich, na planie prostokąta. Budynek parterowy, kryty dachem dwuspadowym z naczółkami. W osi wejściowej nieznaczny ryzalit z arkadowym wejściem, poprzedzony schodami, nad nim efektowna piętrowa wystawka zdobiona pilastrami i gzymsami, przechodząca nad całym korpusem dworu między elewacjami, ozdobiona trójkątnymi frontonami. W elewacji ogrodowej schody ujęte murkami.

Park

Park krajobrazowy z końca XIX w. o pow. około 2ha, niegdyś znacznie większy. Jego ozdobą są dwa śródparkowe stawy - przed fasadą dworu, z zachowanymi zabytkowymi schodkami i drugi w płn.-wschodniej części założenia. Obecnie park jest zadbany i stanowi ciekawą enklawę wysokiej zieleni. Rośnie tu drzewostan w wieku 100-150 lat, reprezentowany przez kasztanowce, dęby, lipy, wierzby i wiele in. Walory przyrodnicze parku uzupełnia bogaty podszyt.

Inne

Zabudowania gospodarcze

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.