Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Karolin
zdjęcie Viola Czyżewska 2010
Miniatura KarolinMiniatura KarolinMiniatura KarolinMiniatura Karolin

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Karolin
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Karolin

Karlsdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Jordanów Śląski
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 500/W z (?).07.1981
Obiekt:pałac, nr rej.: 789/Wł z 14.05.1981

Stan obecny

W Polsce Ludowej znacjonalizowaną posiadłość przekazano Państwowemu Ośrodkowi Hodowli Zarodowej z Łagiewnik. W 1972r. przeprowadzono kapitalny remont budynku. W następnych latach folwark wraz z pałacem dostały się pod zarząd Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Od 1997 pałac jest własnością prywatną. Właściciel w latach 1997-1998 prowadził prace remontowe. Teren wokół rezydencji ogrodzony, budynek można zobaczyć tylko z zewnątrz, z niedużej odległości, jednak nie ze wszystkich stron. Obecnie zabudowania gospodarcze dawnego folwarku wykorzystuje Przedsiębiorstwo Rolne Handlowo-Usługowe Karolin Sp. z o.o.

Historia

Pałac zbudowany został w 2. poł. XVIII w. W roku 1830 całkowicie go przebudowano. Na pocz. XX w. został odnowiony. Od 1886 roku do końca drugiej wojny światowej majątek należał do rodziny von Websky.
Obecnie mieści się tu ośrodek jeździecki.

Opis

Budynek murowany, na planie prostokąta , trzytraktowy, trzykondygnacyjny, nakryty dachem mansardowym. Pilastry na elewacjach akcentują narożniki budynku i portal wejściowy, zwieńczony niewielkim trójkątnym przyczółkiem.
Poniżej pałacu przy wejściu na podwórze gospodarstwa po lewej, oficyna dworska dwupiętrowa z dachem dwuspadowym z naczółkami. Elewacja od podwórza ozdobiona w środku pilastrami i ozdobnym zwieńczeniem drzwi wejściowych.

Po drugiej stronie wjazdu stajnia murowana pochodząca z 1886r. zbudowana z kamienia i cegły z ozdobnymi sterczynami w narożnikach, z dachem dwuspadowym.
Na przeciw stajni po drugiej stronie podwórza obora murowana z końca XIX w., również z dachem dwuspadowym.

Park

Park z XIX w.

Inne

Oficyna mieszkalna, z tego samego okresu co pałac, dwutraktowa, dwukondygnacjowa, o skromnym, pasowym podziale elewacji, nakryta dachem dwuspadowym z naczółkami. Niedawno wyremontowana.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.