Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Świerczyn
2010, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura ŚwierczynMiniatura ŚwierczynMiniatura ŚwierczynMiniatura ŚwierczynMiniatura ŚwierczynMiniatura Świerczyn

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaPaweł M

Świerczyn

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:radziejowski
Gmina:Topólka
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 147/A z 5.09.1984

Stan obecny

Mieszkania - Właścicielem jest Urząd Gminy Topólka.

Historia

Dwór z 1872 r.
Świerczyn jest jedną z najstarszych miejscowości kujawskich, ponieważ w źródłach wspomniano o niej już w 1282r. Powstanie parafii nastąpiło po 1325r., w źródłach po raz pierwszy występuje w 1427 r. Ponieważ Świerczyn był wsią szlachecką, spodziewać się należy, że to właśnie jej właściciele wybudowali tu kościół p.w. św. Mateusza i mieli nad nim prawo patronatu. Źródła milczą o świeckiej historii tej wsi. Dwór został wybudowany w 1872 r. Prawdopodobnie przez Stanisława Miecznikowskiego dla Teodora Górskiego, właściciela Świerczyna i Galonek. Jest to bliźniaczy dwór tego w Żydowie, który projektował właśnie Miecznikowski. Po 2 wojnie światowej i nacjonalizacji majątku ziemię rozparcelowano, a w dworze utworzono szkołę tak zwaną ochronkę 1945-1946, a następnie ośrodek zdrowia od 1946 do 1978roku. Obecnie mieszczą się tutaj mieszkania socjalne, a obiekt pomału popada w ruinę.
Grobowiec dawnych właścicieli - Górskich znajduje się na miejscowym cmentarzu.
W czasie 2 wojny światowej w pałacu mieszkało gestapo.

Opis

Dwór eklektyczny. Od dawnej bramy prowadzi do niego droga zakończona kolistym podjazdem. Budynek murowany z cegły, otynkowany, parterowy z piętrowym skrzydłem i ryzalitem, na wysokich piwnicach. Korpus główny wybudowany na planie prostokąta, siedmioosiowy z nieznacznymi ryzalitami pośrodku oraz jednoosiowym, piętrowym ryzalitem na osi skrajnej od płn, w którym znajduje się wgłębny portyk z parą półfilarów. Od płd. znajduje się poprzeczne piętrowe skrzydło. Ryzalit skrajny o podziałach lizenowych, z parą nisz po bokach okna. Na piętrze skrzydła poprzecznego ozdobny żeliwny balkon i porte-fenetre zwieńczona szczycikiem, z parą kolistych płycizn po bokach. Na osi elewacji tylnej portyk z parą kolumn i parą filarów. Dachy czterospadowe , na skrzydle płd. o kalenicy poprzecznej, z lukarnami, kryte papą. Do płd. skrzydła dostawiona półokrągła drewniana weranda.

Park

Park krajobrazowy z ok. poł. XIX w. Większa jego część uległa wykarczowaniu, jest tam teraz pole uprawne, poza tym część drzewostanu zamieniono na ogródki (nieużytki). Zaniedbany, pozbawiony gospodarza, zarasta samosiejkami i niszczeje. Rośnie tu cenny starodrzew, reprezentowany przez typowe gatunki drzew, spotykane w wiejskich parkach podworskich, o pow. zaledwie ok. 0,3ha.

Inne

Późnoklasycystyczny kościół z poł XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Paweł M12 lat i 3 miesiące temu
Szkoda tyko że ten piękny pałac popada w ruinę:(
Marek Kujawa12 lat i 3 miesiące temu
Dziękuję za cenne informacje. Niestety obiekt dla miejscowych władz nie istnieje, o czym świadczy pięknie opisana, bogata historia - ale parafii i kościoła, a o dworze ani słowa!!!
Marek Kujawa12 lat i 3 miesiące temu
A gdzie jest trzeci bliźniaczy dwór? Jak objeżdżam 20 obiektów 100km od chaty to z reguły jest mało czasu na zbieranie informacji. Słyszałem, że były trzy identyczne: Świerczyn, Żydowo i ???
Paweł M12 lat i 2 miesiące temu
Niestety nie mam pojęcia gdzie jest trzeci.
Andrzej Górski11 lat i 7 miesięcy temu
Trzeci dwór to oczywiście BORUCIN PP.Sokołowskich a póżniej PP.Grodzickich. [ to narazie na tyle- AG.-syn Stanisława Górskiego h.Pobóg a wnuk Anny z Zaleskich Górskiej ostatnich przedwojennych właścicieli Świerczyna ].
Danuta Braun7 lat temu
W Świerczynie mieszkał w latach 1935-1945 mój Tato i Dziadkowie. W podanym opisie nie zgadza się to, że w pałacu mieściło się gestapo (posterunek był w Topólce). Natomiast w pałacu w czasie wojny mieszkał niemiecki zarządca majątku.
Marek Kujawa7 lat temu
Nie ma problemu, proszę poprawić! Pozdrawiam!