Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Kamionna
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura KamionnaMiniatura KamionnaMiniatura KamionnaMiniatura KamionnaMiniatura Kamionna

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerSławomir Milejski

Kamionna

Kammendorf b. Kanth

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Kąty Wrocławskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 1251 z 5.03.1965

Stan obecny

Własność prywatna.. W działaniach wojennych w 1945r. Został uszkodzony . Po II wojnie światowej pałac zamieszkiwali prywatni użytkownicy. Brak remontów spowodował jednak, że w latach 70 - tych obiekt zaczął popadać w ruinę. Ostatnia rodzina mieszkająca w pałacu opuściła go w 1984 r. Obecnie znajduje się w stanie zupełnej ruiny, ale i tak daje wrażenie o dawnej świetności.

Historia

Pałac zbudowany w latach 1740-1744 zapewne wg projektu Christopha Hackera, z inicjatywy barona Franciscusa Alexandra Augustusa von Kalckreutha i jego małżonki Marii Elisabeth Schmerhowsky von Lidkowitz. Wcześniej stał w tym miejscu dwór renesansowy z końca XVI w., na co wskazuje zachowana w szczytowej ścianie dawnej stajni tarcza herbowa von Seydlitzów z inskrypcją \\\"C.S. 1571\\\". W piwnicy zachodniego skrzydła zachowały się jednak ślady jeszcze starszej budowli. Po 1871 roku zasypano fosę, zamurowano arkady dziedzińca oraz obniżono dachy. W 1935 roku miał miejsce remont tynków i renowacja pałacu. Do lat 70. XX w. pałac był zamieszkiwany, później jednak rozpoczął się stopniowy upadek budowli, począwszy od uszkodzenia dachu, które spowodowało zawalenie się sufitu w reprezentacyjnej sali na piętrze. Zniszczeniu uległa także balustrada balkonu na portalem z rzeźbami atlantów. Zawaliły się elewacje dziedzińca i narożnik elewacji zachodniej. Najcenniejszym zabytkiem z pałacu były zamki drzwiowe z brązu, które przedstawiały sceny myśliwskie, a pochodziły prawdopodobnie z 1744 roku. - W 1984 roku w pałacu pozostała jedna rodzina. Obecny pałac znalazł się w rękach prywatnych, jednak dotąd nie rozpoczęto prac remontowych.

Opis

Budynek z ryzalitem zwieńczonym trójkątnym naczółkiem na głównej osi dziewięcioosiowej elewacji, kompozytowymi pilastrami w wielkim porządku, dekoracyjnymi obramieniami okien oraz profilowanymi gzymsami. Zachowały się mury parteru i części pietra, a także pozostałości więźby dachowej. Szczególnie zniszczone są portale wewnętrzne i portal wejściowy. Do dziś zachowały się barokowe plafonowe stropy, a do lat 70. XX w. barokowa stolarka. W 1850 roku rozebrano południowe i wschodnie skrzydło zamku. Po skrzydle południowym zachowały się piwnice z kamienia łamanego. - Obecnie budowla znajduje się w ruinie.

Park

W latach 30. XVIII w. założono przy pałacu niewielki ogród, zlikwidowany w XIX w.

Inne

Zabudowania gospodarcze m.in. oficyna oraz stodoła.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.