Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Szczepice
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura SzczepiceMiniatura Szczepice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Szczepice

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Kcynia
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania lokatorskie

Historia

Dwór z 3 ćwierci XIX w.
Wieś Szczepice w XIX w. stanowiła majętność, w skład której prócz dworu i folwarku wchodził również młyn Zdrojek (leżący na północ od dworu) oraz karczma ?Studzianki?. Do okręgu dworskiego należała też cegielnia, gorzelnia parowa i młyn wodny. Właścicielami tych dóbr w XIV w. byli Szczepiccy, do których w 1793 r. należało również Rozstrzębowo. Wśród późniejszych właścicieli wymieniany jest między innymi Mikołaj Bojanowski, oraz rodzina Zabłockich. W poł. XIX w. wzniesiony tu został obecny dwór. Po wojnie majątek został znacjonalizowany, a dwór został przeznaczony na mieszkania. W latach 50-tych dokonano jego przebudowy, a w 1985 r. został wyremontowany.

Opis

Bezstylowy, dwuczłonowy dwór, składając się z parterowej części z mezzaninem, oraz piętrowego członu zwieńczonego szczytem zdobionym palmetami.

Park

Park z XIX w. o pow. ok. 1,5 ha, z bogatym drzewostanem. Starodrzew reprezentują tu głównie lipy drobnolistne, klony pospolite, oraz jesiony wyniosłe. Największą wartość posiadają niewątpliwie pomniki przyrody, a więc buk pospolity o obwodzie 325cm, platan klonolistny o wymiarze w pierśnicy 340cm, jesion wyniosły o wymiarze 340cm, oraz topola czarna o imponującym obwodzie 550cm. W centralnej części założenia obecnie utworzono boisko i plac zabaw.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.