Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Sumówko
2011, zdjęcie Andrzej M
Miniatura SumówkoMiniatura SumówkoMiniatura SumówkoMiniatura Sumówko

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.3438, 19.3004

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej MMarek Kujawa

Sumówko

Klein Summe

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:brodnicki
Gmina:Zbiczno
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dwór - Mieszkania komunalne.
W pobliżu znajduje się \\\"Leśne Siedlisko\\\" - domki wypoczynkowe, agroturystyka. http://siedlisko-sumowko.pl/

Historia

Dwór z 2. poł. XIX w.
Sumówko to stara wieś, która za czasów krzyżackich należała do komturstwa brodnickiego. Wg wizytacji Strzesza z 1667 r., właścicielami wsi byli Falkowscy. Później miała ona jeszcze wielu właścicieli. W XIX w. Sumówko stanowiło dobra rycerskie w powiecie brodnickim i należało do parafii Bobrowo. W 1858 r. dziedzicem był Józef Czapski, do którego należało też pobliskie Sumowo. Następnie za udział w wojnie francusko - pruskiej (1870 - 71), wieś otrzymał oficer pruski Hagemann, dla którego wzniesiony tu został obecny dwór. W 1885 r. za jego rządów we wsi było 6 budynków i 22 ?dymy? zamieszkałe przez 136 osób, w tym 123 katolików i 13 ewangelików. Majątek liczył 527 ha, w tym 424 ha ziemi ornej, 47 ha łąk i 8 ha lasu. Specjalizował się w hodowli bydła, owiec i świń, oprócz tego była tu fabryka krochmalu. Po wyzwoleniu Polski majątek przejął Skarb Państwa, a po 1926 r. w dworku utworzono szkołę parafialną. W czasie 2 wojny światowej Niemcy wykorzystywali dworek do rekonwalescencji żołnierzy rannych na wojnie. Po zakończeniu wojny budynek przeznaczony został na cele oświatowe. Znajdowała się tu szkoła podstawowa, a później świetlica. Obecnie w dworku znajdują się mieszkania komunalne.
Źródła:
Leśne Siedlisko
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... W-wa 1880-1902

Opis

Dwór parterowy z poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym. W fasadzie ryzalit z wystawką zwieńczoną trójkątnie.

Park

Pozostałości parku z XIX w. Niegdyś park liczył 2,28 ha, obecnie około 0,55 ha a pozostałości starodrzewu skupiają się wokół dworku. Założenie znajduje się na terenach Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Leśne Siedlisko9 lat i 3 miesiące temu
Dwór w Sumówku zbudowany został w II poł. XIX w. przez oficera armii pruskiej za odszkodowanie otrzymane za udział w wojnie francusko - pruskiej (1870-71 r.)
Przez lata swojego istnienia dwór służył różnym celom. Od 1926 r. mieściła się tutaj szkoła parafialna, a podczas II wojny światowej budynek był miejscem przeznaczonym do rekonwalescencji żołnierzy niemieckich. Po wojnie służył celom oświatowym - szkoła podstawowa, świetlica gminna. Obecnie znajdują się tutaj mieszkania komunalne.