Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Sosno Szlacheckie
2016, zdjęcie Andrzej M

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiAndrzej MMarek Kujawa

Sosno Szlacheckie

Adlig Sosno

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:brodnicki
Gmina:Zbiczno
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania

Historia

Dwór z przeł. XIX i XX w.
W czasach staropolskich wieś była gniazdem rodowym Sosnowskich h. Godziemba. Prócz tychże w XVI w. wśród właścicieli wsi przewijali się: Czekanowski, Elzanowski, Konojacki, Łopacki, Gumowski i Paprocki. Wieś wymieniona jest w "Wizytacji Strzesza" z 1667 r., jako "Villa Sosne...". Pod koniec XVII w. wśród właścicieli w zapiskach pojawia się niejaka Przyłubska. Z tychże Przyłubskich pochodziła następna właścicielka - Różycka. Dalej dziedzicem był jej syn a w 1771 r. wnuk. Po Różyckich właścicielem wsi został Auerswald, a nastepnie Witkowski. W 1858 r. dziedzicem był Czapski, a w 1885 r. Niemiec nazwiskiem Wolfram. W tymże roku wieś stanowiła dobra rycerskie (Rittergut) o areale 257 ha, w tym 15 ha lasów, 7 ha łąk i 226 ha ziem uprawnych. We wsi znajdowały się 3 domy i 7 dymów z 37 m-cami. W 1929 r. właścicielem majątku był Franciszek Miłoszewski. Na ogólny areał 247 ha składało się 214 ha ziem uprawnych, 2 ha łąk i pastwisk, 15 ha lasów, 1 ha nieużytków i 15 ha wód. Majątek przynosił 1191 marek czystego dochodu gruntowego. W czasie 2. wojny światowej gospodarowali tu Niemcy, a po wojnie pozostałości folwarku zabrał i rozparcelował Skarb Państwa Polskiego.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902
J. Krzepela "Rody Ziem Pruskich", 1927
Książka Adresowa Gosp. Rolnych... woj. Pomorskiego, 1929
Geoportal
Mapster: http://www.amzpbig.com/maps/2682_Pokrzydowo_1911_300dpi_AMPG.jpg
http://www.amzpbig.com/maps/2682_Pokrzydowo_ca1940_UMK_orig.jpg
Wszystkie Prawa Zastrzeżone!

Opis

Dwór parterowy z poddaszem, wzniesiony na planie prostokąta w dłuższej osi zbliżonej do W/SW - E/NE. Na skutek przebudów pozbawiony cech stylowych. Dwór znajduje się na dz. ew. nr 185/19. Układ przestrzenny zespołu dworskiego został całkowicie przekształcony a zabudowania folwarczne wyburzone.

Park

Park dworski z XIX w. w Sosnie Szlacheckim zajmował północną część działki ewidencyjnej nr 185/21. Jego pow. liczyła ok. 1,5 ha. Obecnie w większości stanowi nieużytki i pola uprawne. Część dawnego ogrodu przylegała również od wschodu do podwórza gospodarczego. Był to fragment o pow. ok. 0,3 ha. Na tym terenie rosną jedynie pojedyncze drzewa i krzaki. Z dawnego parku zachowała się grupka drzew rosnących na płd. od dworu. Do parku mógł należeć staw w płd. - wschodniej części założenia. Obecnie tylko częściowo znajduje się on w obrębie w.wym. działki.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.