Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Sobiesiernie
2012, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura SobiesiernieMiniatura SobiesiernieMiniatura SobiesiernieMiniatura SobiesiernieMiniatura SobiesiernieMiniatura Sobiesiernie

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaAndrzej Kwasik

Sobiesiernie

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Dąbrowa Biskupia
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z około 1910 r., nr rej.: A/399/1-2 z 21.02.1994

Stan obecny

Własność prywatna

Historia

Dwór z pocz. XX w.
Wieś znajduje się na bogatych historycznie terenach gminy Dąbrowa Biskupia. W XVI w. należała do rodziny Sobiesierskich, posiadających m.in. część wsi Bąkowo, Siniarzewo, Kobylebłota Sobiesierskie i Wierzchosławice. Około 1580 r. właścicielem był Piotr Sobiesierski, pozostający pod ekskomuniką przez okres 10 lat, zmarł w Służewie w 1598 r. Na przełomie XVII i XVIII w. wieś stała się własnością rezydującej w Kościelnej Wsi rodziny Umińskich herbu Cholewa (właściciele licznych dóbr na Kujawach, m.in. pobliskich Pieczysk). Kolejnym właścicielem był Michał Słubicki, który odziedziczył Pieranie i okoliczne wsie (w tym Sobiesiernie) dzięki ożenkowi z Rozalią Umińską w 1739 r. Jego potomkiem był Maciej Słubicki. W 1772 r. w wyniku 1 rozbioru Polski wieś znalazła się w zaborze pruskim. W latach 1807--1815 należała do Księstwa Warszawskiego. W 1815 r. ponownie przeszła pod panowanie Prus. W XIX w. istniał tu folwark, a majątek miał wielu właścicieli. Na pocz. XX w. należał do Adama Czekanowskiego, założyciela Kółka Rolniczego. W 1908 r. Czekanowski sprzedał majątek Sobiesiernie Nikodemowi Zielińskiemu. Obecny dwór powstał około 1910 r. (prawdopodobnie dla Zielińskich). W 1919 r. wieś znalazła się w granicach II Rzeczypospolitej, a w 1933 r. weszła w skład gminy obwodo­wej Dąbrowa Biskupia. W latach 1939-1945 znajdowała się pod okupa­cją hitlerowską. Została wyzwolona w styczniu 1945 r. Majątek został znacjonalizowany i stał się własnością Skarbu Państwa Polskiego. Obecnie jest własnością potomków dawnych właścicieli, którzy prowadzą tu gospodarstwo rolne. Dwór został wyremontowany w latach 1970-1973.

Opis

Dwór parterowy, wzniesiony na planie prostokąta, z wysokim naczółkowym dachem krytym dachówką, zawierającym użytkowe poddasze. Fasadą zwrócony na wschód. W osi wejściowej zdobiony nieznacznym ryzalitem, zwieńczonym dość oryginalnym, secesyjnym frontonem. Do północnego szczytu dostawiona jest parterowa oficyna, a do południowego drewniana weranda. Elewację zachodnią zdobi obszerna weranda, poprzedzona schodami prowadzącymi do ogrodu.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. o pow. około 2 ha. Położony jest na łagodnym zboczu, z zachowanym starodrzewem i stawami. Dzięki staraniom obecnej właścicielki park jest piękny i zadbany. Występuje tu kilkanaście popularnych gatunków drzew i krzewów, a na szczególną uwagę zasługują znajdujące się w parku pomniki przyrody: wiąz o obw. w pierśnicy 355 cm oraz topola szara o obw. 357 cm.

Inne

Zespół zabudowań folwarcznych z XIX w.
Obora oraz spichlerz.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.