Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Jodłownik
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Jodłownik

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Jodłownik

Tannenberg

Województwo:dolnośląskie
Powiat:dzierżoniowski
Gmina:Dzierżoniów (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 935/WŁ z 28.07.1983

Stan obecny

Po zakończeniu drugiej wojny światowej posiadłość przejęło państwo polskie. W czasach Polski Ludowej w pałacu urządzono ośrodek kolonijny Fabryki Wrzecion i Urządzeń Włókienniczych. W otoczeniu zabytku wzniesiono nowe zabudowania i baseny pływackie. W grudniu 1981 r. obiekty te stały się, na kilka tygodni, miejscem internowania działaczy opozycji z powiatu dzierżoniowskiego. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku ośrodek przestał funkcjonować. W 1998 roku zabudowania nabył prywatny inwestor. Remont pałacu rozpoczął się dopiero w 2006 roku. Przez cztery lata prowadzono roboty na zewnątrz budynku .

Historia

Historia miejscowości związana była z pobliskimi Ostroszowicami, których Jodłownik był kolonią. W XIX wieku rodzina von Seherr-Thoss wybudowała w Jodłowniku pałac myśliwski. Rezydencja była siedzibą nadleśniczego dóbr należących do właścicieli Ostroszowic.

Opis

Jest to założenie dwukondygnacjowe z użytkowym poddaszem , kryte dachem czterospadowym z lukarnami, powstałe na planie prostokąta. Fasada (elewacja zachodnia) siedmioosiowa, z głównym wejściem umieszczonym w ganku.Od strony północno - zachodniej umieszczono wyniosłą, cylindryczną wieżyczkę . Elewacja wschodnia (ogrodowa) również siedmioosiowa, z centralnym trzyosiowym pozornym ryzalitem podkreślonym schodkowym szczytem. Na osi niewielki ganek z dodatkowym wejściem do pałacu, poprzedzonym schodami . Naroża rezydencji flankują niewielkie kwadratowe wieżyczki. Elewacje ozdabiają gzymsy między kondygnacjami, wydatny gzyms wieńczący, opaski okienne i nadokienniki.

Inne

Pałac jest otoczony parkiem z pięknym i starym drzewostanem. Obecnie jest w rękach prywatnych.
Pałac można zobaczyć z zewnątrz, z pewnej odległości, zza ogrodzenia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.