Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Siniarzewo
2010, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Siniarzewo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Siniarzewo
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7335, 18.6853

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Siniarzewo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:aleksandrowski
Gmina:Zakrzewo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A/25 z 3.07.2000

Stan obecny

Park jest własnością UG. w Zakrzewie

Historia

Dwór z 2. poł. XVIII w.
Początkowo wieś nazywała się Świniarowo i Świniarzewo, a dopiero w wiekach późniejszych przyjęła obecną nazwę. W 1 poł. XIII w. należała do zakonu cystersów z Lądu. W XV i XVI w. wieś należała do rodu Zakrzewskich, który w XVI w. przeszedł na wiarę protestancką. W XVII w. właścicielami Siniarzewa został ród Umińskich. W 1642 r. Jan Umiński zbudował tu nowy kościół. Dwór zbudowany został w 2 poł. XVIII w. dla ówczesnych właścicieli - rodziny Umińskich. Ostatnimi jego właścicielami, aż do początku wojny była rodzina Czyżewskich. Był wielokrotnie przebudowywany, m.in. częściowo obmurowany przed 1939 r. W tym czasie również został wzniesiony tu ganek oraz facjata od frontu i taras przy elewacji tylnej. Po 2 wojnie światowej obiekt nie był remontowany i systematycznie popadał w ruinę. W latach 70-tych XX w. został ostatecznie rozebrany.

Opis

Dwór barokowy. Opis dotyczy nieistniejącego już obiektu. Początkowo był drewniany, później częściowo murowany, konstrukcji zrębowej, otynkowany. Parterowy, częściowo podpiwniczony. Wzniesiony na planie prostokąta, z nowszą przybudówką od zachodu. Prostokątny, dwutraktowy, pierwotnie z sienią i salonem na osi. Elewacja frontowa pierwotnie siedmioosiowa, później zniekształcona przebiciem nowych okien w części zach. elewacji frontowej. Dach łamany, polski, kryty blachą i dachówką. Na osi frontu nowy, półkoliście występujący ganek na kolumnach, ponad którymi znajdowała się trójosiowa facjata. W piwnicach sklepienia kolebkowe z lunetami. W jednym z pomieszczeń znajdowały się zachowane parkiety o ozdobnym układzie.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego z końca XVIII w. Na osi frontu znajduje się kolisty podjazd, a na osi elewacji tylnej byłego dworu znajdował się kopiec widokowy. Zachowany jest tu cenny starodrzew, reprezentowany głównie przez lipy drobnolistne, kasztanowce oraz dęby szypułkowe.

Inne

Kościół gotycki, mur. p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, z lat 1914-1920
Pozostałości bud. gospodarczych z XIX i XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Lucas Cylke11 lat i 11 miesięcy temu
A jak skończył i ten zabytek ziemi kujawskiej? Rozebrano go, gdyż był w stanie krytycznym. Zrozumienie dla tamtych czasów jest oczywiście ogromne, więc nie można mieć za złe rozbiórki, skoro dawna szlachta była zbyt biedna i nie remontowała swoich posiadłości, podobnie jak państwo. Ale na dzisiejsze czasy jest wiele zabytków, które niszczeją, z powodów niedbałości poszczególnych gmin. To dla Rady gminy swego rodzaj tabu... Lepiej kase wydać na co inne i nie męczyć się z myśleniem do czego ma służyć obiekt. Jak nie teraz to kiedy? Przyszłe pokolenie będzie mieć za złe swoim dziadom, że nie dbali o kulturę, łącznie z tym, że na kulturę jako całość nie przeznacza się ani minuty.
Krzysztof Dąbrowski6 lat i 7 miesięcy temu
Z ciekawością przeczytałem artykuł Pana Marka, z tym, że jedna rzecz mi tutaj nie pasuje.
Mieszkałem w w/w dworku do roku 1985 więc nie do końca zgadzam się z tym iż został on rozebrany w latach 70-tych XX wieku :)
Janusz Król6 lat temu
Artykuł bardzo ciekawy, szkoda, że tak mało wiadomości lecz sam wiem, iż zdobycie danych nieistniejących zabytków jest ogromnie trudne. A co do dworu w Siniarzewie, to o ile mnie pamięć nie myli, to na początku lat 90-tych XX wieku, bądź między 1988r-1990r. własnoręcznie pomagałem przy jego rozbiórce. Pozyskując z niego materiały budowlane, ponieważ ów dwór został przeznaczony do rozbiórki, po wypadku do jakiego doszło z powodu przewrócenia się jednej ze ścian.
Janusz Król6 lat temu
Jeśli ktoś jest w posiadaniu zdjęć tego dworu, to będę wdzięczny za ich udostępnienie.