Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Sierakówek
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura SierakówekMiniatura SierakówekMiniatura Sierakówek

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.5811, 18.2946

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Sierakówek

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:mogileński
Gmina:Jeziora Wielkie
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania. Własność AWRSP.

Historia

Dwór z 1900 r.
Sierakówek to współcześnie wyodrębniona część wsi Sierakowo, leżącej na płd.-wsch. od Strzelna, między Włostowem, Golejewem a Mirosławicami i Chrosną. W czasie przeprowadzonych prac wykopaliskowych archeolodzy znaleźli paleolityczne narzędzia krzemienne (ok. 9 tys. lat p.n.Chr.) oraz zabytki z różnych coraz to młodszych kultur. Wieś pierwotnie nazywała się Sieraków, a także nazywano ją Sierakowami. Przed 1145 r. komes Janusz z rodu Powałów-Ogoficzyków nadał Sieraków klasztorowi trzemeszeńskiemu, a arcybiskup gnieźnieński przekazał mu miejscowe dziesięciny. Nadanie to potwierdził książę Mieszko Stary dnia 28 kwietnia 1145 r.
Ród Powałów-Ogończyków miał później siedzibę w Siemionkach. Prawdopodobnie oni założyli Żyrzyn (Rzeszyn). Z biegiem czasu Sieraków przeszedł na własność skarbu. W 1489 r. wchodził już w skład starostwa kruszwickiego. W XV w. Maciej z Sierakowa wykładał teologię w szkole przyklasztornej w Trzemesznie i udzielał pomocy medycznej dla mieszkańców tego miasta. Około 1570 r. w Sierakowie było pięć i pół łanów osiadłych i jeden rzemieślnik. W 1557 r. wieś zwano Sierakowo lub Sirakowo. Po wojnach szwedzkich wieś była zniszczona i zmniejszyła się liczba ludności. W XIX w. obszar Sierakowa wynosił 453 ha, z czego 141 ha roli dworskiej było w rękach prywatnych. Dziesięcinę pobierał prawdopodobnie scholastyk kruszwicki. W końcu XIX w. właścicielem majątku rustykalnego w Sierakowie był Stanisław Reichstein. Dziedzicem majątku Sierakówek od 1905 r. był Karol Trzciński (1880-1958). Po 2 wojnie światowej majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego, a dwór zamieniono na mieszkania. Był przebudowywany i remontowany. Obecnie Agencja zaproponowała lokatorom wykupienie mieszkań na własność.


Opis

Dwór parterowy z mezaninem, wzniesiony na planie prostokąta, murowany z cegły i częściowo otynkowany. Podpiwniczony, nakryty łagodnymi dwuspadowymi dachami, krytymi papą. W sześcioosiowej fasadzie znajduje się nieznaczny ryzalit przechodzący w piętrową wystawkę łączącą elewacje. W szczytach umieszczone wejścia poprzedzone gankami, od str. wsch. oryginalny drewniany z XIX w.

Park

Folwark i dwór nie posiadał założenia parkowego.

Inne

Zabudowania gospodarcze z XIX w.
Magazyn zbożowy z XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.