Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Sielec
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura SielecMiniatura SielecMiniatura SielecMiniatura Sielec

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8589, 17.5571

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Sielec

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:żniński
Gmina:Żnin
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z poł. XIX w., nr rej.: A/60/1-2 z 15.06.1985 i z 14.01.2003
Park:?Gaj?, nr rej.: A/59 z 15.01.2003

Stan obecny

Własność prywatna.
Dwór Marzeń w Sielcu - Hotel, Izba Admiralska.

Historia

Dwór z końca XVIII w.
Majątek pod koniec XVIII w. należał do rodziny Potworowskich, dla nich to pod koniec wieku powstał tu obecny dwór. Od pocz. XIX w. do 1939 r., był własnością rodziny Unrugów. Ostatni właściciel - admirał Józef Unrug,herbu Lew, to twórca Marynarki Wojennej w Polsce międzywojennej i obrońca Helu podczas kampanii wrześniowej.

Opis

Dwór o skromnych cechach klasycystycznych. Piętrowy, kryty czterospadowym dachem z parterową przybudówką w elewacji zachodniej. Na fasadzie dworu znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Józefowi Unrugowi.

Park

Park krajobrazowy z XIX w.o pow. 12 ha. Park zachował swoje granice i układ przestrzenny, m.in. aleje: brzozową, kasztanową i wiązowo - jesionową, a także oryginalny krąg starych lip. W jego południowej części znajdują się mogiły dawnych właścicieli - Potworowskich i Unrugów. Rośnie tu wiele okazów pomnikowych w wieku 200 lat i starszych, m.in: cztery jesiony wyniosłe o obw. w pierśnicy 420cm, sosna wejmutka o obw. 290cm, pięć lip drobnolistnych, z których jedna osiągnęła imponujący obwód 630cm. Oprócz tego spotkamy tu szereg rzadkich gatunków, takich jak klony cukrowe, dęby czerwone amerykańskiego pochodzenia, klony ginala zwane również klonami mandżurskimi, lipy szerokolistne i platany klonolistne, zimnozielone sosny czarne, świerki pospolite i srebrzyste, jedlice Douglasa zwane również daglezjami, oraz jodły pospolite uważane za najwyższe europejskie drzewa iglaste. Ze względu na swoje walory dendrologiczne, park uznany został w 1989 r. za najbardziej wartościowe założenie sztuki ogrodowej na Pałukach.

Inne

Zabudowania gospodarcze.
Cmentarz rodowy, nr rej.: A/59 z 15.01.2003

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.