Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Robakowo
2011, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura RobakowoMiniatura Robakowo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.3629, 18.6682

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Robakowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:chełmiński
Gmina:Stolno
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Ośrodek Zdrowia

Historia

Dwór z XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi rycerskiej Robakowo pochodzi z 1422 r., znajdowała się ona wówczas w obrębie wójtostwa lipieńskiego. W 1570 r. stanowiła własność T. Sokołowskiego. W XIX w. istniał tu folwark, a w 2 ćw. XIX w. wybudowano obecny dwór. Na przełomie XIX i XX w. został powiększony o trzy przybudówki - od zachodu, północy i w narożniku płn.-zachodnim. Po 2 wojnie św. majątek znacjonalizowano, a dwór stał się własnością tutejszej J.S.T. Obecnie w dworze znajduje się ośrodek zdrowia.

Opis

Dwór klasycystyczny. Budynek murowany z cegły, częściowo o konstrukcji szkieletowej, na podmurówce kamiennej, otynkowany. Parterowy z pięterkiem strychowym, pod częścią północną na piwnicach sklepionych kolebkowo. Prostokątny, z nowszą werandą, poprzedzoną tarasem na osi. Dwutraktowy, z obszerną sienią na osi. W pomieszczeniach troje drzwi z supraportami z czasu budowy. Elewacja frontowa dziesięcioosiowa, ujęta w narożach pilastrami, zwieńczona profilowanym gzymsem. Część środkowa przechodząca w wystawkę, ujęta czterema pilastrami w wielkim porządku, zwieńczona trójkątnym przyczółkiem z akroterionem. W przyczółku płaskorzeźbiony medalion stiukowy z przedstawieniem Samsona między lwami i z winną latoroślą. Okna w opaskach tynkowych. Półszczyty elewacji bocznych dwuosiowe z kolistymi okienkami strychowymi. Dach naczółkowy kryty dachówką.

Park

Park krajobrazowy z 2 ćw. XIX w. Malowniczo położony, kilkuhektarowy park obejmujący częściowo skarpę nad Jeziorem Robakowskim. Rośnie tu cenny starodrzew z okazami zbliżonymi do pomnikowych. Na osi dworu znajduje się kolisty podjazd.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.