Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Pułkownikowo
2009, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura PułkownikowoMiniatura PułkownikowoMiniatura PułkownikowoMiniatura PułkownikowoMiniatura PułkownikowoMiniatura PułkownikowoMiniatura PułkownikowoMiniatura Pułkownikowo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.6564, 18.7196

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaŁukasz Łukomski

Pułkownikowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:radziejowski
Gmina:Osięciny
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dwór w stanie ruiny. Własność J.S.T.

Historia

Dwór z 3. ćwierci XIX w.
W XV w. tereny obecnej wsi należały do możnego rodu Kościelskich a dalej do kolejnych właścicieli Kościelnej Wsi, z której to gruntów, prawdopodobnie w 2. połowie XIX w. wydzielono obecny folwark. W tym też okresie wzniesiony został w otoczeniu niewielkiego parku obecny dwór. Wtedy jeszcze nie istniała nazwa Pułkownikowo, zapewne zaczęła funkcjonować na początku XX w., wtedy też dwór został przebudowany. Wieś wymieniona jest w księdze adresowej z 1930 r., kiedy to właścicielem folwarku o powierzchni 254 ha był Jan Dąbrowski i Spółka. Dwór zachował się do czasów obecnych w stanie ruiny.

Opis

Dwór późnoklasycystyczny. Budynek parterowy, wzniesiony na planie prostokąta z wystawką dachową od strony fasady, zwieńczoną trójkątnie. Dachy dwuspadowe, kryte papą. W 2009 r. główna bryła budynku była jeszcze czytelna. Po kolejnych 11 latach zawaliły się dachy budynku, poza tym stan niewiele się zmienił.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego z pocz. XX w. o pow. około 0,6 ha. Zdewastowane, z nielicznymi okazami starodrzewu i zarośnięte przez samosiewy. W 2020 r. - jeden wielki śmietnik.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.