Skatalogowanych zabytków: 11246
Zarejestruj się
Miniatura Przedbojewice
zdjęcie Marek Kujawa 2010

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7263, 18.2743

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Przedbojewice

Gut Schedbojewitz

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Kruszwica
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna, mieszkania.

Historia

Dwór z przełomu XIX i XX w.
Nazwa wsi pochodzi od wstępnej bitwy, jaka rozegrała się tutaj przed bitwą pod Mątwami, podczas wojny ze Szwedami w 1666 r. W czasach zaboru pruskiego wieś była w posiadaniu właścicieli niemieckich, a od drugiej połowy XIX w. właścicielami była rodzina Erdmann. Gospodarzyli oni w majątku do lat 30-tych XX w. i prawdopodobnie to dla nich wzniesiono około 1900 r. obecny dwór. W latach 1908-1918 miejscowość nazywała się Gut Schedbojewitz. W 1926 r. majątek należał do R. Erdmanna i liczył 251,07 ha. W 1930 r. w ?Głosie Robotnika? zamieszczono wzmiankę, że ?majątek Przedbojewice ma tylko właściciela oraz urzędnika Niemca?. Chodziło o niejakiego Wurtza, którego kandydatura zgłoszona została do miejscowych wyborów przez radnego, p. Siwińskiego ?który naraz zapomniał, że jest Polakiem i zapłonął tęsknotą do Niemców?? W ostatnich latach przed 2 wojną światową majątek miał polską właścicielkę (brak danych). W latach 1939-1945 znalazł się ponownie w rękach niemieckich, nazwą wsi zniemczono na Albrechtshof. Po wyzwoleniu dobra znacjonalizowano, a w piętrowym budynku dworu utworzono mieszkania. Na terenie podwórza gospodarczego zachowały się dawne zabudowania, nie dotrwała natomiast kuźnia, rozebrana przez miejscową ludność.
(Prawa do tekstu zastrzeżone - M.K.)

Opis

Dwór parterowy, nakryty wysokim dachem naczółkowym mieszczącym mieszkalne poddasze oraz mieszkania w szczytach. Został on przebudowany, pozbawiony cech stylowych i skrócony - niegdyś istniała tu w kierunku wschodnim długa oficyna z tzw. ?pecy?.

Park

Park z XIX w. Na północ od dworu znajduje się zaniedbany i zarośnięty park, będący w posiadaniu AWRSP, o powierzchni zaledwie 0,5 ha. Ponad połowa założenia została wykarczowana i obecnie jest to pole uprawne. W parku znajdował się cmentarz rodowy rodziny Erdmann, który został zdewastowany i rozgrabiony, obecnie nie pozostał po nim żaden ślad.

Inne

Stodoła, spichlerz.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Robert Kunkel3 lata i 8 miesięcy temu
W pocz.XIX w. Przedbojewice dzierżawił Jan Kunkel (ur.1775) syn Jana i Anny Marii Huff, załozycieli Rzymachowa k. Powidza.