Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Polski Konopat
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura Polski KonopatMiniatura Polski KonopatMiniatura Polski KonopatMiniatura Polski KonopatMiniatura Polski KonopatMiniatura Polski KonopatMiniatura Polski KonopatMiniatura Polski Konopat

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Polski Konopat

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.4311, 18.3491

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaMariola i Michał Kuźma

Polski Konopat

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:świecki
Gmina:Świecie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 127/A z 10.11.1983

Stan obecny

Pałac z powodu katastrofalnego stanu i zagrożenia dla turystów w 2008 został rozebrany.
Pozostałości.

Historia

Dwór z 1 poł. XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1260 r.kiedy to wymieniany jest Jan z Konopatu, baron na Bielczanach pod Chełmżą. W 1370 r. wspominany jest również Mikołaj z Konopatu broniący fortecy Kamień podczas rozruchów, jakie miały miejsce po śmierci Kazimierza Wielkiego. W 1421 r. dobra konopackie należały do Wawrzyńca z Konopatu, zaś od 1495 r. do Macieja z Konopatu - chorążego pomorskiego. W 1580 r. gospodarzyli tu trzej bracia: Jerzy, Jan i Mateusz Konopaccy. W 1606 r. Stanisław Konopacki sprzedał gniazdo rodowe za 13000 polskich guldenów. W 1668 r. dziedzicem dóbr był Jerzy Karol hrabia Konopatu i Ryszkowa Konopacki ? starosta wielicki i królewski pułkownik. W 1674 r. majątek odziedziczył Stanisław Aleksander Konopacki ? kasztelan chełmiński, miał same córki Teresę, Teofilę i Ludwikę. Najstarsza córka Teresa wyszła za mąż za Waleriana Kruszyńskiego kasztelana gdańskiego, po śmierci ojca odziedziczyła Konopat. W XIX stuleciu właściciele zmieniali się. I tak w 1831 r. Derengowski kupił go za 20000 talarów, w 1838 r. J. C. Bolzenthal za 22500 talarów, w 1843 r. R. Krause za 62000 talarów, a w 1860 r. Gordon, właściciel Laskowic za 110000 talarów, który rezydował tu do 1945 r.
Po wojnie majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego. Po 1990 r stał się własnością prywatną, a na pocz. XXI w. został rozebrany ze względu na zagrożenie, jakie stanowił jego katastrofalny stan techniczny.

Opis

Dwór był parterowy z piętrową facjatką pośrodku. Nakryty był dwuspadowym dachem.

Park

Park z pocz. XIX w. o pow. 2,85 ha. Nadal możemy tu podziwiać zachowane aleje, czy staw z wysepką. Rośnie tu starodrzew z grupą kilkudziesięciu drzew, w tym wieloma okazami zbliżonymi do pomnikowych.

Inne

Zabudowania gospodarcze.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jacek Konopacky3 lata i 9 miesięcy temu
Pan w swojej publikacji opierał się na źródle wydanego w 1888 roku w Gdańsku Dziennika Zachodniego Pruskiego Stowarzyszenia Historii. Niestety w tym wypadku to źródło dość mocno przekłamujące historię Polskiego Konopatu. Otóż Niemcy tłumaczyli wiele dokumentów ze staropolszczyzny pobieżnie i niedokładnie stąd owe błędy. Konopaccy nie utracili nigdy swojego majątku macierzystego aż do momentu w którym wymarła linia męska (1710 rok) nie utracili co do nazwiska, bo potem koleją rzeczy po Teresie z domu Konopackiej majątek przeszedł na Kruszyńskich z Nawry przy współudziale sióstr Konopackiej. Przekłamanie wynika z tzw. dzierżaw zastawnych którym majątek był poddawany na przestrzeni dwóch wieków. historiaszlachecka.pl