Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Pławinek
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura Pławinek

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7646, 18.364

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Pławinek

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Pustostan. Stan własności nieznany.

Historia

Dwór z przełomu XIX i XX w.
Dwór prawdopodobnie znacznie starszy, niestety brak jest danych o jego budowie.
W XVI w. właścicielem majątku był Jan Pławiński. Jednymi z kolejnych była rodzina Kowalskich. Pławinek należał w latach 30-tych XIX w. do Anny Zawadzkiej (15.07.1800-4.06.1880), zamężnej (ślub w 1834 r. w Górze) z Piotrem Czajkowskiem, która trzymała również rodzinny Łąkocin. Następnie Pławinek dostał się w ręce Łyskowskich, a konkretnie Wilhelma Łyskowskiego (1827-1877). Był on synem Konstantego Łyskowskiego i Anny Rutkowskiej, którzy ślubowali w 1819 r. Wilhelm Łyskowski poślubił Kazimierę Eleonorę Jaczyńską (1838-1915), córkę Kazimierza Ignacego i Marianny z Rudnickich. Spośród córek Kazimierza najbardziej utytułowaną była właśnie Kazimiera Eleonora (1838-1915). W 1859 r. Poślubiła Wilhelma Łyskowskiego (1827-1877) dziedzica Pławinka w powiecie inowrocławskim, dama Krzyża Pro Ecclesia et Pontifice ? Za Kościół i Papieża. W 1862 r. urodził im się długo wyczekiwany syn, lecz wkrótce zmarł. Ciężko tę stratę przeżyła Kazimiera, która już więcej dzieci nie miała. Swoje troski utopiła w niesieniu pomocy ubogim oraz w dziele wspierania Kościoła. Na stare lata w Pławinku, u bratanicy Kazimiery Eleonory Łyskowskiej zamieszkał Michał Jaczyński, który sprzedawszy swe dobra Piaski bratu Kazimierzowi, przeniósł się właśnie do Pławinka. Tam też dokonał żywota 23 lipca 1873 r. Pochowany został w grobie familijnym w parafialnych Piaskach. Po śmierci Kazimiery Eleonory Łyskowskiej, Pławinek przechodzi w ręce jej siostrzeńca Janusza Kozłowskiego. Wcześniej, po śmierci Łyskowskiego pomagał KazimierzeTomasz Kozłowski, syn Jana i Antoniny z Ostrowskich. Janusz był synem Heleny Jaczyńskiej (ur. 18.10.1848 r.) córki Kazimierza Ignacego i Antoniego Kozłowskiego, dziedzica Kozłowa na Pomorzu i Kraśnicy koło Konina ? ślub w 1867 r. w Piaskach. Kozłowscy mieli następujące dzieci: Zbigniewa zmarłego jako dziecko, Janusza - który jako pierwszy trzymał po ciotce Pławinek lecz młodo zmarł na płuca, Janinę zmarłą jako pannę, Stellę zmarłą jako pannę, Karola - dziedzica Pławinka po Januszu, ks. Jerzego, prof. gimnazjum przy farze w Poznaniu, Helenę - pannę, która posługiwała bratu ks. Jerzemu w Poznaniu. Synami Karola Kozłowskiego i Halki Skarbek Malczewskiej byli: Antoni (ur. 1928 r.), inż. leśnik żonaty z Krystyną Nowicką oraz Karol (ur. 1929, zm. w wieku 17 lat). Karol został rozstrzelany w 1939 r. W czasie wojny zarządzali tu Niemcy: Sperling i Reimann. Po wojnie majątek znacjonalizowano i w 1946 r. utworzono tu PGR.

(Na podstawie opracowań p. Mariana Przybylskiego ze Strzelna.)

Opis

Dwór parterowy z dwuspadowym dachem i użytkowym poddaszem, na skutek remontów pozbawiony cech stylowych. Wejście ze starymi schodami zdobi skromny portyk kolumnowy.

Park

Park z przełomu XIX i XX w. o pow. 1,6 ha. Rozciąga się w kierunku południowym i zachodnim od dworu. Drzewostan tworzą tu głównie lipy drobnolistne, jesiony wyniosłe, graby pospolite, oraz klony. Z iglaków spotkamy tu świerki kłujące odmiany srebrzystej, oraz cisy pospolite. Ilość wiekowych drzew w parku drastycznie się zmniejszyła, zniknęły szpalery brzóz i jesionów. Nie ma też starej, kutej bramy ani ogrodzenia.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.