Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Pikutkowo
Zdjęcie Dariusz Łukaszewski 2011
Miniatura PikutkowoMiniatura PikutkowoMiniatura PikutkowoMiniatura PikutkowoMiniatura PikutkowoMiniatura PikutkowoMiniatura Pikutkowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Piotr Kvic victoriusMarek KujawaDorota Ruszkowska

Pikutkowo

Pikenfeld

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Brześć Kujawski
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Budynek opuszczony i mocno zrujnowany; w części pomieszczeń pozarywane stropy i zerwane podłogi. Zachowana prawie w całości oryginalna stolarka, przeważnie w złym stanie.

Historia

Dworek (nr 19) zbudowany ok. 1900 roku dla Franciszka Kapuścińskiego.
Wg naszego archiwum rodzinnego Rodziny Dzików z Popowiczek w budynku tym była Szkoła Powszechna dwustopniowa: klasy 1-4 stopień I i klasy 5-6 stopień II , naukę kończono tu w wieku 15-16 lat . Kolejnym etapem edukacji były szkoły w Brześciu Kujawskim : Rolnicza i Szkoła Gospodarstwa Domowego prowadzona przez zakonnice.

Opis

Usytuowany przy drodze z Włocławka do Brześcia Kujawskiego. Wzniesiony na planie zbliżonym do kwadratu, murowany z cegły, nietynkowany, parterowy z dodatkowym piętrem w poddaszu. Elewacje trójosiowe, z otworami zamkniętymi odcinkowo, naroża boniowane. Fasada flankowana dwoma ryzalitami, pomiędzy którymi wbudowany portyk arkadowy, wsparty na uproszczonych kolumnach. Nad nim facjatka zwieńczona szczytem, w której umieszczono półkoliście zamknięte wyjście na taras, a po bokach dwa okna.
Budynek ujęty w wykazie zabytków z terenu gminy Brześć Kujawski: http://www.brzesckujawski.pl/dokumenty/stale/wykaz_zab_gmina.pdf

Park

W otoczeniu dworu park ze starodrzewem.

Inne

- budynek gospodarczy z tego samego czasu co dwór, obecnie w daleko posuniętej ruinie

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

vic victorius11 lat i miesiąc temu
Proszę o poprawienie lokalizacji w opisie. Nie z Inowrocławia tylko z Włocławka do Brześcia Kujawskiego. Pikutkowo leży między Włocławkiem a Brześciem Kujawskim. Widać to zresztą na mapie :)
Pozdrawiam.
Magdalena Wędzińska9 lat i 8 miesięcy temu
Rzeczywiście dewastacja tego pięknego budynku postępuje
Dorota Ruszkowskarok i 6 miesięcy temu
Kochani Kujawiacy, Gmina Brześć Kujawski posiada na swym terenie tyle zabytków że pewnie zabrakło chętnych by się zainteresować wszystkimi, ale rdzenna ludność i jej potomkowie wiedzą że obiekt na zdjęciu to dawna Szkoła Powszechna do której uczęszczał nasz Tata, Bolesław Dzik z Popowiczek, wg archiwum rodzinnego z świadectw szkolnych czytamy: dnia 7 listopada 1922r. napisano, że Tata ukończył szkołę powszechną IV oddziałową w Pilkutowie z oceną bardzo dobry z wymaganych przedmiotów, otrzymując promocję na oddział piąty szkoły powszechnej.(a tak na marginesie: w tym świadectwie napisano, że tata urodził się 25 grudnia 1908r.) . Natomiast w drugim z dnia 26 czerwca 1924r. napisano ,że Tata ukończył w roku szkolnym 1923/1924 piąty oddział Publicznej Szkoły Powszechnej, 2 klasowej, pięcio oddziałowej w Pikutkowie." Gmina Brześć Kujawski była w tym czasie pod zaborem rosyjskim, mimo to dostęp do oświaty był tu bardzo zadbany, po w/w szkole Powszechnej chłopcy mogli uczyć się w jednorocznej szkole Rolniczej a dziewczęta w Szkole Gospodarstwa Domowego w Brześcu Kujawskim . Obecnie z uwagi na budowę Autostrady A1 przez tereny m.in. Pikutkowa utworzono Brzeską Strefę Ekonomiczną, zjawiło się wielu bardzo bogatych inwestorów i gdy budynek szkoły runie Gmina sprzeda pewnie działkę za spore pieniądze...szkoda że nie pomyślano np by ci bogaci inwestorzy nie płacili ustawowego 1% od podatku na remont i utrzymanie zabytków w sołectwie Pikutkowo, ta rolnicza wieś licząca ok 280 osób ludności i posiadająca aż 17 pozycji w Wojewódzkim Rejestrze Zabytków zasługuje na miejsce w Towarzystwie Miłośników Zabytków Kujaw...bo chyba takowe istnieje? Mam kilka zdjęć Budynku Szkoły Powszechnej w Pikutkowie z roku 2018, chętnie udostępnię zwłaszcza że widać na nich zabytkowy słupek tzw Pręgierza- miejsce do wymierzania kar cielesnych dla niesfornych uczniów. Ruszkowska Dorota z domu Dzik.
Dark Castles Fanrok i 6 miesięcy temu
Pani Doroto, w imieniu innych użytkowników, zachęcamy a nawet bardzo prosimy o przesłanie wszystkich zdjęc tego obiektu jakie ma Pani w swoim posiadaniu. Tym bardziej, że obecnie jest tylko jedna fotografia. Jako zapalony fotograf takich miejsc, sugeruję również wykonanie nowych fotografii, aby pokazać w jakim stanie ten budynek jest akualnie. Najlepiej z różnych stron, w różnych ujęciach jak np te zdjęcia budynku we wsi Krężoły, których jestem autorem i które można aktualnie zobaczyć na pierwszej odsłonie strony polskiezabytki.pl. Polecam również takie zdjęcia wykonywać wczesną wiosną (łatwiej podejść, gdy nie ma wysokiej trawy, pokrzyw itp. Bujna rośliność i liście na drzewach nie przysłaniają też wtedy tak bardzo danego obiektu.) Pozdrawiam!
Krystian Zieliński11 miesięcy temu
Pani Doroto, bardzo prosze o kontakt: brzesciak@gmail.com