Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Pauliny
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura PaulinyMiniatura PaulinyMiniatura PaulinyMiniatura Pauliny

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Pauliny

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Dobrcz
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w., nr rej.: A/346/1-3 z 10.12.1992

Stan obecny

Budynek opuszczony

Historia

Obecny dwór został wybudowany w 1880 r. Właścicielem majątku był wówczas F. Gtoschke. Z tego samego okresu pochodzą prawie wszystkie budynki gospodarcze i budynek mieszkalny (czworak). W końcu XIX w. było to dominium w powiecie bydgoskim, którego ostatnim właścicielem był dziedzic Henryksen.
Po 1946 r. paulińskie dobra przejął Skarb Państwa Polskiego, zaś ich wieloletnim użytkownikiem był PGR w Kusowie. Dwór od poł. lat 90-tych XX w. stoi opuszczony i czeka na nowego właściciela.

Opis

Budynek póżnoklasycystyczny, wybudowany na planie wydłużonego prostokąta. Korpus główny jest parterowy z dwuspadowym dachem i mieszkalnym poddaszem, posiada trzy nieznaczne ryzality z piętrowymi wystawkami. W lewej (północnej) części do dworu dostawiona jest parterowa przybudówka. W elewacji ogrodowej ryzalit umieszczony na przedłużeniu osi wejściowej z identyczną wystawką jak od strony frontowej.
Od bramy prowadzi kolisty, brukowany podjazd zamknięty kamiennymi murkami.

Park

Park z końca XIX w. o pow. 2,17 ha., o zatartym układzie komunikacyjnym. Cenny starodrzew tworzą tu dęby szypułkowe, klony jawory, lipy drobnolistne, kasztanowce białe, oraz robinie akacjowe. Do okazów pomnikowych zaliczamy dwie lipy o obw. w pierśnicy 325 i 385cm, dwa dęby szypułkowe o obw. 310 i 430cm, buk pospolity o obw. 340cm, dwa owocujące cisy pospolite, oraz cis dwuwierzchołkowy.

Inne

Zabudowania gospodarcze z końca XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.