Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Parlin
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Parlin

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Parlin

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:świecki
Gmina:Pruszcz
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania prywatne

Historia

Dwór z 2. poł. XIX w.
Za czasów krzyżackich Parlin należał do kumoterstwa świeckiego, potem do powiatu świeckiego. Dawne nazwy wsi z dokumentów to: Perlein (1415 r.), Parlino (1648 r.). Od pocz. XVI aż do końca XVIII w. Parlin był znaną siedzibą szlachecką i należał do rodziny Pawłowskich herbu Haugwicz. Z rodziny tej wywodziło się kilku aktywnych działaczy sejmikowych i kilkunastu urzędników ziemskich. Pawłowscy w XVIII w. wybudowali tu prywatną kaplicę, gdzie w 1746 r. kapelan za zgodą biskupa odprawiał Mszę Świętą. Kaplica ta dziś nie istnieje. W 1868 r. Parlin zamieszkiwało 107 osób, w tym 85 katolików i 22 ewangelików. W 1870 r. Pawłowscy zbudowali tutaj obecny dwór, była tu też gorzelnia parowa.

Opis

Dwór neoklasycystyczny, wybudowany na planie regularnego prostokąta, piętrowy, kryty dwuspadowym dachem. Na skutek przeprowadzonych remontów pozbawiony cech stylowych.

Park

Park z końca XIX w. Zaszły tu duże zmiany i obecnie rośnie ttylko część dawnego drzewostanu. Nadal występuje tu kilkanaście najbardziej popularnych gatunków drzew, w tym okazy pomnikowe, takie jak: dwie lipy drobnolistne o obw. w pierśnicy 302 i 332cm, lipa drobnolistna dwuwierzchołkowa o obw. 403/180cm, buk zwyczajny o obw. 300cm, buk zwyczajny odmiany czerwonej o obw. 308cm, oraz klon jesionolistny o obw. 310cm.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.