Skatalogowanych zabytków: 11436
Zarejestruj się
Miniatura Ostromecko
M. E. Wojciechowscy
Miniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura OstromeckoMiniatura Ostromecko

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Ostromecko
Zdjęcie Bogdan Adler

Ostromecko

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Dąbrowa Chełmińska
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w.
Obiekt:pałac ?stary?, nr rej.: 326 z 19.12.1955
Park:nr rej.: 326 z 19.12.1955

Stan obecny

Właścicielem obiektu jest UM. w Bydgoszczy, a użytkownikiem Filharmonia Pomorska.

Historia

Pałac \\\"stary\\\", zwany pałacem Mostowskich, lub \\\"Myślwskim\\\"
Był tu niegdyś warowny gród, który strzegł drogi handlowej przez Wyszogród , Chełmno aż do wybrzeża bursztynowego. Dlatego też w XIII w. Ostromecko nazywano jako \\\"Castrum\\\" lub \\\"Oppidum\\\". Wieś wzmiankowana jest w dokumencie łowickim z 1222 r. odnośnie nadania rozległych posiadłości na ziemi chełmińskiej, biskupowi chełmińskiemu Christianowi przez Konrada Mazowieckiego. Od 1570 r. dobra te stały się własnością szlachecką. W XVI w. posiadała je rodzina Ostromeckich herbu \\\"Pomian\\\". Istniał tu wówczas ośmiopokojowy dwór, ogród włoski, młyn, oraz karczma. W XVII w. majętność należała do rodziny Dorpowskich herbu \\\"Junosza\\\", oraz \\\"Leliwa\\\", zaś w XVIII w. do Mostowskich herbu \\\"Dołęga\\\". Obecny pałac wybudowany został w 1730 r. w stylu saskiego rokoka dla Bogdana Mostowskiego - kasztelana płockiego, został przekształcony na dwupiętrową rezydencję reprezentacyjną dla Pawła Michała Mostowskiego w latach 1758-1766.
Niegdyś odbywały się tu spotkania myśliwych, zaś po nich organizowano pikniki kończące polowania. Z tych to właśnie względów pałac ten nazywano również myśliwskim.
Od 1874 roku przez dwa pokolenia, aż do 1939 roku właścicielami majątku Ostromeckiego byli Alvenslebenowie, spokrewnieni z Schönbornami, bowiem Marta - córka Gottlieba Schönborna poślubiła Albrechta hrabiego Alvenslebena. Po 1939 r. dobrami ostromeckimi zarządzało wschodnio-niemieckie Towarzystwo Zagospodarowania Wsi, zaś po wojnie przejął je Skarb Państwa Polskiego. W 1946 roku Komisja likwidacyjna mienia poniemieckiego przydzieliła dwa pałace oraz cztery domy mieszkalne, dom administracyjny, dom ogrodnika, park i część ziemi ornej Zakładowi Głuchych, który tu gospodarzył przez 43 lata. W Starym Pałacu mieściła się szkoła. W 1985 roku pałac przejęła Filharmonia Pomorska im. Ignacego Paderewskiego, tworząc tu swoją filię. Marzeniem ówczesnego dyrektora Filharmonii - Andrzeja Szwalbe było utworzenie w Ostromecku - zwanym Bydgoskim Wilanowem - Ośrodka Kultury Narodowej, który by promieniował sztuką na cały region. W pałacu zgromadzono kolekcję (125 pozycji) współczesnego malarstwa i grafiki polskiej oraz zbiór pięćdziesięciu zabytkowych pianin i fortepianów. Od 1996 r., kiedy Nowy Pałac wraz z parkiem przejął Urząd Miasta w Bydgoszczy, dąży się do utworzenia tu hotelu oraz sali, w której odbywałyby się spektakle operowe i teatralne.

Opis

Pałac w stylu baroku drezdeńskiego. Budynek usytuowany na krawędzi wysoczyzny górującej nad doliną Wisły, w miejscu dawnego dworu obronnego pochodzącego z przełomu XVI i XVII w., po którym pozostał kamienny mur wzmacniający pałacowe wzgórze od strony parowu, wraz z półkolistą basztą narożnikową. Do dziś możemy podziwiać monumentalną bryłę o powierzchni użytkowej 542 m2 zwieńczoną podwójnie łamanym dachem, zdobionym rzeźbą orła.

Park

Park z pozostałościami z 1 poł. XVIII w. o pow. 40ha. Założenie o dużych walorach kompozycyjno - przestrzennych. Rośnie tu drzewostan zróżnicowany zarówno wiekowo, jak i gatunkowo, który obejmuje skraj wysoczyzny pradoliny Wisły.

Inne

Przy pałacowym parku Albrecht Alvensleben w 1878 r wybudował kapliczkę, a obok niej neoromańskie mauzoleum grobowe, w którym spoczywają doczesne szczątki dziesięciu członków rodziny Schoenbornów oraz Alvenslebenów. nr rej.: A/256/1-3 z 24.04.1991

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.