Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Osiecz Wielki
2007, zdjęcie Andrzej Wójtowicz
Miniatura Osiecz WielkiMiniatura Osiecz WielkiMiniatura Osiecz WielkiMiniatura Osiecz WielkiMiniatura Osiecz Wielki

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Osiecz Wielki

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.4379, 18.8966

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej WójtowiczMarek Kujawa

Osiecz Wielki

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Boniewo
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

W budynku mieszka kilkanaście rodzin. Zarządcą jest Nadleśnictwo Kutno z siedzibą w Chrośnie.

Historia

Pałac z poł. XIX w.
Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w 1322 r. W 1 poł. XVI w. należała do Osieckich, w 1557 r. wraz z sąsiednim Pyszkowem należała do Andrzeja Kretkowskiego, kasztelana kowalskiego. W 1566 r. wieś Osiecz major (królewska) była własnością Andrzeja de Cracov, zaś Osiecz minor (szlachecka - Osiecz Mały)) należała do Łukasza Łubieńskiego, kolejnego kasztelana kowalskiego, miała wówczas 9 łanow. Ok. 1810 r. dobra należały do rodu Bnińskich. W 1870 r. składały się z folwarków: Osiecz Wielki, Osiecz Mały, Kucice, Bieżyn, Arciszewo, Wola Paruszewska oraz osiedla młyńskiego Uklejnica. Dla Bnińskich powstał tu w połowie stulecia obecny pałac. Z pocz. XX w. majątek stał się własnością Platerów. Za ich panowania pałac był wielokrotnie przebudowany i remontowany. Po 2 wojnie światowej majątek znacjonalizowano i stał się własnością Skarbu Państwa Polskiego. Pałac był remontowany w latach 1959-1961.

Opis

Pałac późnoklasycystyczny. Budynek murowany z cegły, otynkowany. Piętrowy, prostokątny, z portykiem na osi frontu i dwiema parterowymi przybudówkami przy krótszych bokach oraz piętrowym ryzalitem przy elewacji tylnej, przedłużonym o część parterową. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią i salonem na osi. Elewacja frontowa dziewięcioosiowa, z trójosiową częścią środkową. Poprzedzona portykiem czterokolumnowym o typie toskańskim w wielkim porządku oraz z jednoosiowymi pozornymi ryzalitami skrajnymi, ujętymi jak i część środkowa pasami boniowań. Ponad gzymsem koronującym nad portykiem i ryzalitami skrajnymi znajdują się trójkątne przyczółki. Okna w obramieniach opaskowych, na parterze zwieńczone gzymsami. Ryzalit w elewacji tylnej również zwieńczony trójkątnym szczytem. Dach niski, czterospadowy. Nad ryzalitami dachy dwuspadowe, kryte papą.
Pawilon ogrodowy w typie holenderni. Murowany z cegły, otynkowany, złożony z członu parterowego i piętrowego, do którego przybudowana jest wieża o czterech kondygnacjach. Dwie dolne rozdzielone zostały gzymsami opaskowymi. Okna wieży zamknięte półkoliście i koliście w boniowanych obramieniach. W zwieńczeniu taras z balustradą w formie krenelaża. W narożu między wieżą a częścią parterową ganek wsparty na filarze. Dachy dwuspadowe, niskie, kryte papą.

Park

Park krajobrazowy z 1 poł. XIX w.o pow. około 6ha. Ze stawem usytuowanym w płn. części założenia i cennym starodrzewem. Ciekawostką parku jest znajdujące się tam grodzisko - owalny półwysep otoczony stawem podmokłym w kształcie księżyca

Inne

Spichlerz klasycystyczny, mur. z 1 poł. XIX w.
Oficyna, mur. z 1 poł. XIX w.
Stajnia mur. z 1 poł. XIX w., ruiny
Wozownia, mur. z 1 poł. XIX w., ruiny
Pawilon ogrodowy z 3 ćwierci XIX w
Murowane ogrodzenie z 1 poł. XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.