Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Olszewka
2009, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura OlszewkaMiniatura Olszewka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Olszewka

Meyental, Vw. Maiental

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:sępoleński
Gmina:Sośno
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania, sklep spożywczy.

Historia

Dwór z 2. poł. XIX w.
Wieś nie istniała w czasach staropolskich. Folwark założono w XIX w. w zw. z powstaniem młyna o nazwie Malenthal (Olszewski Młyn) w dobrach należących do Wałdówka. Ok. 1870 r. pozwolono młynarzowi wybudować dwór. W 1885 r. w niewielkiej osadzie należącej terytorialnie do Wałdówka znajdowały się 4 domy zamieszkałe przez 46 osób. Właścicielem folwarku był w tamtym czasie Karl Mayke. Ok. 1900 r. majątek nabyła rodzina Stockmann. W 1929 r. pod zarządem Pawła Stockmanna dobra liczyły 330 ha i przynosiły 2508 marek dochodu katastralnego. Na ogólny areał składało się 285 ha ziem uprawnych, 15 ha łąk i pastwisk, 12 ha lasów, 11 ha nieużytków i 7 ha wód. Oprócz młyna była tu gorzelnia i tartak. Poza tym gospodarstwo specjalizowało się w reprodukcji uznanych odmian ziemniaków. Przedwojenną nazwą wsi było Olszewko. Po 1945 r. majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego a dwór zamieniono na mieszkania. Mieściły się tu również świetlica wiejska oraz sklep spożywczo-przemysłowy Gminnej Spółdzielni w Sośnie. Obecnie mieszczą się w nim mieszkania prywatne.
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902
Książka Adresowa Gosp. Rolnych pow. 50 ha Woj. Pomorskiego, 1929
Strona internetowa Powiatu Sępoleńskiego.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór wybudowany z cegły na kamiennych fundamentach, na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy z nadbudowanym poddaszem. Pokryty jest łagodnym dwuspadowym dachem. Od płd. - wschodniej strony późniejsza piętrowa dobudówka. Korpus główny posiada zryzalitowaną część środkową z piętrową wystawką zwieńczoną frontonem, poprzedzoną werandą trzymającą balkon, do której prowadzą wysokie schody ujęte murkami. Parterowa część elewacji ozdobiona jest boniowaniem.
Układ przestrzenny zespołu dworskiego zasadniczo się nie zmienił z tym, że wyburzono część zabudowań gospodarczych.
Źródła:
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/
http://www.amzpbig.com/maps/2572_Dorfwaldau_%28Waldau%29_1942_UMK_processed.jpg

Park

Pozostałości niewielkiego parku krajobrazowego z XIX w. które zachowały się po wschodniej i północnej stronie dworu. Park znajduje się na zróżnicowanym terenie opadającym w stronę dużego stawu. Łączy się z rosnącym dookoła mieszanym lasem.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jerzy S.rok i 10 miesięcy temu
Czy dwór jeszcze istnieje? Na Google jest pusty plac.