Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Olganowo
Zdjęcie Dariusz Łukaszewski 2011

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Olganowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Choceń
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski i folwarczny, 2 poł. XIX, 1920 r., nr rej.: 373/A z 20.12.1995

Stan obecny

Właścicielem jest Stacja Hodowli Roślin Ogrodowych Świętosław.

Historia

Dwór z 1920 r.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1389 r. gdy od Jarosława z Pomorzan nabył Olganowo Mikołaj z Lubrańca. W XVI w. była to własność Ślesińskich, w 2 poł. XVIII w. Mierzyńskich, w 1881 r. Fryderyka Fursta. Od pocz. XX w. do 1945 r. majątek był w posiadaniu rodziny Gabryelów. Układ kompozycyjno - przestrzenny zespołu kształtowany był od końca XVIII w. po lata 20-te XX w. Zasadnicze zmiany nastąpiły po 1 wojnie światowej w związku z intensywnym rozwojem gospodarki, nastawionej na sadownictwo oraz produkcję nasion, warzyw i kwiatów. Teren zespołu został powiększony powiązane z parkiem sady. Po 1920 r. Jerzy Gabryel wybudował tu dla syna nowy dwór, zapewne na miejscu starszego. Po 2 wojnie światowej majątek został znacjonalizowany, a właścicielem został Skarb Państwa Polskiego.

Opis

Dwór zbudowany w stylu tzw "dworkowym". Murowany z cegły, otynkowany, piętrowy na planie prostokąta, z dwoma prostokątnymi alkierzami po bokach elewacji frontowej. Na osi portyk w wielkim porządku z dwiema parami kolumn dźwigających trójkątny przyczółek. Wysoki dach czterospadowy kryty dachówką.
Niegdyś wewnętrzne ściany były pokryte ocieplającą warstwą korka, łazienki miały bieżącą ciepłą wodę ze zbiornika umieszczonego na strychu dworu, do którego wodę doprowadzano za pomocą kieratu, ponadto budynek miał centralne ogrzewanie z własnej kotłowni.

Park

Park krajobrazowy z 2 poł. XIX w. o pow. około 1,5ha. Niegdyś znacznie większy, nie istnieją tu już np.dawne sady. Założenie zostało zdewastowane i nie posiada czytelnej kompozycji przestrzennej. Wokół dworu założono szeroki podjazd, z którego od strony frontowej elewacji dworu wychodziły asymetrycznie założone trzy ścieżki. Najkrótsza z nich wiodła do głównej bramy wjazdowej, w osi której założony był klomb kwiatowy, druga do bramy narożnej, a trzecia do bramy wiodącej do sadów i domu ogrodnika. Na niewielkiej polanie w ogrodzie umieszczona była mała fontanna, a od strony północnej w części dużej polany sięgającej obrzeżonego drzewostanem stawu, założono kort tenisowy. Niegdyś cały park był ogrodzony - to już tylko historia. Pozostał jedynie zabytkowy starodrzew w wieku 100-150 lat.

Inne

Zabudowania folwarczne: Obora, stajnia, spichlerz, chlewnia z XIX / XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.