Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Nowe
Zdjęcie Marek Kujawa 2011
Miniatura NoweMiniatura Nowe

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.649, 18.7271

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Agnieszka Dąbrowska

Nowe

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:świecki
Gmina:Nowe
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek krzyżacki, nr rej.: A/817 z 16.10.1957

Stan obecny

Istniejące wschodnie skrzydło obecnie pełni funkcje kulturalne, mieści lokalne centrum kultury z biblioteką miejską, siłownią, salą widowiskową i balkonem, kawiarnią zamkową.
Przy zamku działa Zespół Muzyki Dawnej pod nazwą FISTULATORES ET CANTORES NOVIENSES , także Teatr Lalek.

Historia

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1266 roku, z czasów przed krzyżackich i wymienia pomorski gród oraz osadę. Wznosił się on na wysokiej skarpie na zachodnim brzegu Wisły. W 1313 roku miejscowe ziemie przeszły w posiadanie Zakonu, który docenił obronne walory podbitego przez siebie grodu. W 1350 roku prawa miejskie otrzymała osada powstała na południe od spalonego grodu. Budowa zamku posadowionego w narożu założenia miejskiego trwała od 1350 do 1404 roku. Obydwa założenia zostały sprzężone ze sobą systemem fortyfikacji. Zamek był siedzibą urzędnika podległego wójtowi w Tczewie. W końcu XVIII wieku warownia uległa częściowej rozbiórce, natomiast w 1787 roku główne skrzydło zostało przekształcone w zbór ewangelicki. Dawny główny dom zamkowy wznosił się w północnym narożu miasta. Był to trójkondygnacyjny, ceglany budynek wymiarów 12,3/39 m, wysokości 9 m. Ponad piwnicami znajdowało się przesklepione przyziemie pełniące funkcje gospodarcze. Piętro zajęte było przez pomieszczenie mieszkalne dla prokuratora, refektarz i izbę gościnną. Ponad komnatami przerzucono drewniane stropy, które w XV wieku ozdobione zostały malowidłami. Ostatnie kondygnacja zajęta była przez spichrz i obiegał ją ganek obronny. Od północy do głównego domu przylegał niższy budynek zapewne o przeznaczeniu gospodarczym. Od zachodu znajdował się dziedziniec otoczony murem obwodowym z bramą do miasta. Elewacja głównego domu od strony dziedzińca poprzedzona była drewnianymi gankami, ostatnio zrekonstruowanymi. Układ przestrzenny zamku do dziś nie został dostatecznie rozpoznany.
Pierwotnie dziedziniec okalał mur i fosa oddzielająca go od reszty miasta. Zamek składał się z dwóch skrzydeł: wschodniego i północnego, posiadał również cztery wieże.

Park

Zamek położony na skarpie nadwiślańskiej z pięknym widokiem na Wisłę i okolice z plant nowskich. Możliwość zejścia nad Wisłę znajdującymi się przy zamku schodami prowadzącymi do ulicy Rybackiej, a ta z kolei prowadzi już nad samą Wisłę. Widoki piękne!

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.