Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Niewieścin
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura Niewieścin

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Niewieścin

Rasmushausen

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:świecki
Gmina:Pruszcz
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania, własność J.S.T.

Historia

Dwór z końca XIX w. Wnętrza przekształcone w 1 ćw. XX w.
Od 1309 r. wieś Niewieścin była własnością rodziny Niewieścińskich. Z rodziny wywodził się m.in. jeden z najznakomitszych prawników polskich przełomu XVI i XVII w. - Mikołaj Niewieściński. Był sekretarzem królewskim, deputatem na Trybunał Koronny z województwa pomorskiego a w 1588 r. został powołany w skład komisji dokonującej reformy prawa ziemskiego w Prusach Królewskich i jak twierdzą historycy prawa wniósł duży wkład w tzw. Korekturę Pruską. W 1825 r. po śmierci ostatniego właściciela Józefa Moszczeńskiego cały majątek przeszedł na rzecz rządu pruskiego. Nowym właścicielem został Niemiec Rasmus. Nazwa Rasmushausen funkcjonowała do roku 1898 a po odzyskaniu niepodległości powrócono do obecnej formy.

Opis

Budynek piętrowy, wzniesiony na planie prostokąta, nakryty czterospadowym dachem. Z nieznacznie zryzalitowanymi skrzydłami. W siedmioosiowej fasadzie umieszczono skromny, trójosiowy portyk kolumnowy w małym porządku podtrzymujący balkon. Nad skrzydłami umieszczono w dachu "wole oczy", a nad balkonem dwie lukarny. Od strony elewacji ogrodowej znajduje się znaczny ryzalit zwieńczony trójkątnym frontonem, poprzedzony werandą z wysokimi schodami.

Park

Kilkuhektarowy park z XIX w. obecnie w większej części jest własnością prywatną. Ta część jest czysta i zadbana, o czytelnej kompozycji przestrzennej. Znajduje się tu nowy budynek mieszkalny stylizowany na dworek. Całość jest ogrodzona parkanem. Reszta parku w bezpośrednim otoczeniu dworu jest zaniedbana. Założenie znajduje się na wschodnim brzegu jeziora, przez które przepływa Kanał Pyszczyński.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.