Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Niegibalice
Zdjęcie Dariusz Łukaszewski 2011
Miniatura NiegibaliceMiniatura NiegibaliceMiniatura Niegibalice

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.5851, 18.5754

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Niegibalice

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:radziejowski
Gmina:Bytoń
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworsko-parkowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: 157/A z 17.09.1984

Stan obecny

Własność prywatna, obiekt wystawiony jest na sprzedaż.

Historia

Dwór z poł. XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1464 r., kiedy to na dokumencie pojawia się podpis Falisława z Niegibalic. W XVI w.miejscowość była własnością B. Niegibalskiego, a w XVII w. należała już do rodu Gąsiorowskich, którzy pełnili funkcję starostów radziejowskich i inowrocławskich. Kolejnym właścicielem majątku był Ludwik Busse, który zbudował tu ok. 1850 r. obecny dwór. Ostatnimi właścicielami majątku przed wybuchem 2 wojny światowej była rodzina Andrzejewskich. Michał Andrzejewski, porucznik Wojska Polskiego prowadził tu hodowlę koni przeznaczonych dla wojska. W okresie międzywojennym w południowej części parku odbywały się przeglądy koni wojskowych. Po zakończeniu działań wojennych dwór służył jako mieszkania dla mieszkańców wsi. Remontowany był w 1969 r. W latach 70-tych XX w. budynek mieścił szkołę podstawową (do 2000 r.), a w roku 2003 r. stał się własnością prywatną. Obecnie czeka na nowego użytkownika.

Opis

Dwór późnoklasycystyczny. Budynek murowany z cegły ceramicznej pełnej, na planie wydłużonego prostokąta, parterowy, z dachem drewnianym dwuspadowym, w części środkowej (niższej) pokryty blachą ocynkowaną a w części piętrowej - papą, z rynnami i rurami spustowymi przy okopach. W fasadzie po bokach piętrowe ryzality, elewacja frontowa jest ośmioosiowa. Okna drewniane jedno i dwuskrzydłowe. Schody zewnętrzne betonowe, wewnętrzne drewniane.

Park

Park krajobrazowy z 2 poł. XIX w. o pow. 3,996ha. Rośnie tu zabytkowy starodrzew w którym dominują lipy drobnolistne, jesiony wyniosłe, dęby szypułkowe i kasztanowce. W parku znajduje się wyjątkowa aleja leszczynowo-lipowa. Walory przyrodnicze uzupełnia bogaty podszyt. Park jest zaniedbany głównie na skutek niekontrolowanego rozrostu samosiewów.

Inne

Zabudowania gospodarcze

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.