Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Murczynek
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura MurczynekMiniatura Murczynek

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.875, 17.7861

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Murczynek

Hohenkamp

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:żniński
Gmina:Żnin
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania komunalne.

Historia

Dwór z 1901 r.
Murczynek to niewielka wieś położona 4 km na wschód od Żnina. Pod koniec XVIII w. ziemie te należały do Zabłockich oraz Gockowskich. W 1788 r. dziedzicem był Antoni Gockowski ożeniony z Anną Dzierżanowską z Dobrylewa, którzy mieli córki: Józefatę i Michalinę Franciszkę. Na przełomie XVIII i XIX w. właścicielem wsi był Kazimierz Kiełpiński, posesor Opierzyna, który w 1798 r. poślubił Wiktorię Gockowską. W XIX w. istniał tu folwark, prawdopodobnie należał do niemieckich właścicieli. Na pocz. XX w. został rozparcelowany, a właścicielami mniejszych gospodarstw zostali niemieccy osadnicy. Po reformie rolnej w 1925 r. majątek zapewne uległ likwidacji, gdyż nie ma o nim wzmianek w Księdze Adresowej Gospodarstw Rolnych Woj. Poznańskiego z 1926 r. Właścicielem resztówki z 85 ha gruntów prawdopodobnie był Kazimierz Adamski.
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł i badań terenowych.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór o skromnych cechach klasycystycznych. Piętrowy korpus nakryty jest dwuspadowym dachem usytuowanym poprzecznie do osi budynku. Po bokach parterowe skrzydła z mezzaninem, w którym mieści się użytkowe poddasze. Nakryte łagodnymi dachami dwuspadowymi, krytymi papą. Fasada budynku niesymetryczna, wejście główne w pierwszej osi korpusu, obok altanka, być może oryginalna z epoki.

Park

Pozostałości parku z pocz. XX w. Dawne założenie zostało prawie w całości wykarczowane i zamienione na pola, poletka i działki mieszkańców.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.