Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Motyl
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura MotylMiniatura Motyl

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.4308, 17.8227

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Motyl

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:tucholski
Gmina:Gostycyn
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z końca XIX w., nr rej.: 132/A z 15.06.1985

Stan obecny

Właścicielem było Gospodarstwo Rolne sp. z O.O. Motyl. Obecnie własność prywatna.

Historia

Pałac z 1883 r.
Wieś niegdyś znana jako Motyła, albo Mittillamuchle, Motelmuchle .W końcu XIX w. posiadała 20 budynków, oraz 72 mieszkańców. Istniał tu już wówczas folwark, wraz z zespołem pałacowo - parkowym. Jego ostatnimi właścicielami do 1939 r. byli bracia Jankowscy. Pałac wraz z parkiem, oraz ziemią uprawną należały do Stefana Jankowskiego, zaś pobliski młyn był własnością Antoniego Jankowskiego.

Opis

Pałac eklektyczny. Budynek wybudowany na planie regularnego prostokąta, parterowy z dwuspadowym dachem i mieszkalnym poddaszem. W części środkowej posiada zryzalitowaną, piętrową, pseudokolumnową fasadę z wyższą częścią środkową, stylem nawiązującą do neobaroku, zwieńczoną ozdobnym wzorem przypominającym tralkową balustradę. W elewacji zachodniej piętrowy ryzalit z trójkątnym naczółkiem, z dwoma wystawkami umieszczonymi symetrycznie bo bokach, z tarasem i schodami wejściowymi. Budynek stoi na obniżającym się terenie i w zw. z tym od strony zachodniej posiada wysokie piwnice co sprawia wrażenie, że jest piętrowy.

Park

Park z XIX w. o powierzchni 1,3 ha. Rośnie tu cenny starodrzew, zróżnicowany zarówno wiekowo, jak i gatunkowo. Park posiada liczne powiązania widokowe z otaczającym krajobrazem. Wśród lip, buków, klonów i jesionów spotkamy tu pomnikowy dąb szypułkowy o obw. w pierśnicy 460 cm., rosnący przy drodze do pałacu.

Inne

Młyn wodny z 1928 r.
Stodoła z pocz. XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Agnieszka Kocięcka8 lat i 6 miesięcy temu
Obecnie w rękach prywatnych. Właścicielem jest spadkobierca z Pomorza. Szykuje się remont. I dobrze bo pałac aż się prosi...
Marek Kujawa8 lat i 6 miesięcy temu
Świetnie, bo to piękne i tajemnicze miejsce. Dziękujemy za informacje!
Kamil Jankowski3 lata i 9 miesięcy temu
Jan i Stefan byli potomkami Jana i Wilhelminy Kannenberg. Ewangelików z Pomorza.
Agata Jankowskarok i 8 miesięcy temu
Nieprawda, Wujek Stefan, po pierwsze nie miał brata ani nikogo w rodzinie o imieniu Jan, a po drugie w żaden sposób nie był spokrewniony z Janem i Wilhelminą Kannenberg. Nasza rodzina nigdy nie była wyznania ewangelickiego.