Skatalogowanych zabytków: 11248
Zarejestruj się
Miniatura Młodocin
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura MłodocinMiniatura MłodocinMiniatura MłodocinMiniatura MłodocinMiniatura MłodocinMiniatura MłodocinMiniatura Młodocin

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Młodocin
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8698, 17.8532

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaKarol Barsolis Turysta Kulturowy

Młodocin

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:żniński
Gmina:Barcin
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Pałac Młodocin. Hotel i Restauracja.

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w.
W XVII w. wśród właścicieli wsi wymieniany jest wojewoda poznański, Andrzej Karol Grudziński, następnie marszałkowa Katarzyna z Komorowa Lacka (1664 r.), a 15 lat później Jakub Piotr Gocłowski. W końcu XIX w. wieś stanowiła dominium w powiecie żnińskim, obejmujące 2069 mórg gruntów ornych. W historii miejscowości dużą rolę odegrała rodzina Malczewskich, w szczególności Tytus Skarbek Malczewski, który nabył majątek w Młodocinie w 1871 r.
Obecnie obiekt ma nowego właściciela, który przywrócił go do dawnej świetności. W ostatnich latach dwór został przystosowany do pełnienia funkcji rekreacyjno-turystycznych.

Opis

Dwór eklektyczny. Budynek dwukondygnacyjny z poddaszem, podpiwniczony, założony na rzucie zbliżonym do kwadratu ze ściętym narożnikiem, z wejściem głównym poprzedzonym kolumnowym portykiem dźwigającym balkon i schodami ujętymi w murki.

Park

Park krajobrazowy z pocz. XIX w. o pow. 1,2 ha. Dominuje tu starodrzew liściasty, do dworu prowadzi aleja topoli \\\"włoskich\\\". Występują tu lipy, jesiony i akacje oraz trzy pomniki przyrody: dwie lipy drobnolistne o obw. w pierśnicy 310 i 550 cm i dąb szypułkowy o obw. 330 cm. Park jest w stosunkowo dobrym stanie, może dlatego że przez lata miał gospodarza, którym była szkoła. Układ parkowych ścieżek jest czytelny, wewnątrzparkowe przestrzenie nie są pozarastane samosiejkami. Stanowi cenne skupisko wysokiej zieleni wkomponowane w otaczający krajobraz.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy rok i 6 miesięcy temu
Młodocin - ladny dwór Malczewskich - to ród pochodzacy ze znanego rodu Awdańców , ktorzy odgrywali wazna role w Polsce - w średniowieczu . dodaje aktualne zdjecia z 2019 r ..