Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Marek KujawaKaczewo
Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:radziejowski
Gmina:Piotrków Kujawski
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:radziejowski
Gmina:Piotrków Kujawski
Rodzaj obiektu:Dwór
Stan obecny
Własność prywatna.Historia
Dwór z XIX/XX w.Kaczewo to wieś leżąca 2 km na północ od Piotrkowa Kujawskiego. W połowie XVI w. należała do Jarochowskich, następnie Stanisława Sierakowskiego h. Ogończyk, chorążego brzeskiego, z Bogusławic. Zapewne w XVIII w. prywatni właściciele sprzedali wieś biskupom kujawskim i od tego czasu była ona zarządzana przez tenutariuszy. W 1761 r. znajdujemy tu Franciszkę i Stanisława Rudzieckich, którym urodziła się córka Marianna.
We wsi istniała samodzielna parafia, do której należały Wąsewo, Rogalin, Czarnotka, Świątniki, Świesz, Zagorzyce i Złotniki. Po upadku kościoła zostały one przyłączone do parafii w Piotrkowie. W XVIII w. folwark należał do katedry włocławskiej, a za czasów pruskich przyłączony został do "Amtu" w Jerzycach. Rząd pruski "skasował robociznę" i zamienił ją na czynsz. Oprócz tego Kaczewo otrzymało przywilej na pędzenie spirytusu ze zboża własnego oraz kupionego. W 1885 r. Kaczewo leżało w pow. nieszawskim, gminie Radziejów i parafii Piotrków. Do 6 włościan należało 7 włók ziemi, a grunta należące do proboszcza rozdano 15 osadnikom. Dwór wybudowano zapewne dla zarządców folwarku, pod koniec XIX w., a na zachód od budynku założony został niewielki park. W 1930 r. właścicielem resztówki był Felicjan Wardecki, a gospodarstwo obejmowało 76 ha gruntów. Po 2. wojnie światowej powróciło w ręce prywatne.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego... 1880-1902
Teki Dworzaczka (Monografie, Regesty)
Księga Adresowa Polski, 1930
Geoportal
Mapster:
13232 @ WIG - Mapa Szczegółowa Polski 1:25 000 /1929 - 1939/
- plik mapy: P38-S27-H_PIOTRKOW_KUJAWSKI_1936.jpg
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Opis
Na miejscu nieistniejącego dworu wznosi się współczesny piętrowy budynek.Park
Pozostałości parku z pocz. XX w. o pow. 0,35 ha.Inne
Kościół, drewn. modrzewiowy, XVIII w.tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.